W dniu 22.11.2005r. wpłynął wniosek w sprawie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Firma X wystawiając faktury posługuje ... - Interpretacja - 1409/PP/005/6/06/MP

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 31.01.2006, sygn. 1409/PP/005/6/06/MP, Urząd Skarbowy w Legionowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 22.11.2005r. wpłynął wniosek w sprawie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. Firma X wystawiając faktury posługuje się nazwą skróconą. Podatnik pyta, czy prawidłowo wystawiona faktura VAT powinna zawierać nazwę pełną czy skróconą firmy?
Zdaniem wnioskodawcy przy wystawianiu faktur wystarczające jest określenie sprzedawcy poprzez wpisanie jego nazwy skróconej.Po przeanalizowaniu stanu faktycznego, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik zgadza się ze stanowiskiem przedstawionym we wniosku. Zasadnicze elementy, jakie jakie powinna zawierać faktura okreslone zostały w art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Faktura powinna stwierdzać w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania czynności, ceneę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące sprzedawcy i nabywcy. Ponadto stosownie do przepisu par. 9 ust.9 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 90, poz. 798 ze zm.), faktura VAT stwierdzajaca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:
1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.
W związku z powyższym należy uznać, że posługiwanie się zarówno nazwą pełną jak i nazwą skróconą firmy przy wystawianiu faktur jest prawidłowe.

Urząd Skarbowy w Legionowie