Temat interpretacji
Pismem z dnia 14.11.2005r. Podatnik zwrócił się z prśbą o interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącą stawki podatku od towarów i usług jaką należy zastosować w związku ze świadczeniem usług polegających na realizacji audycji na rzecz Telewizji.Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynik, iż Wnioskodawca realizuje audycje telewizyjne, publicystyczne, edukacyjne i rozrywkowe na zlecenie Telewizji.Z tytułu świadczenia powyższych usług Strona występuje w charakterze pracodawcy lub zleceniobiorcy w stosunku do irm i osób uczetniczących w produkcji, nabywa prawa autorskiei prawa pokrewne od twórców, realizatorów i wykonawców audycji wraz z prawem przeniesienia ich na rzecz Telewizji. Gotowa audycja wraz z nabytymi prawami do wielokrotnych zadań przekazywana jest do Telewizji.Do wniosku załączono pismo Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 12-10-2005r., znak: OK-5672/KU-6013/2005 klasyfikujące przedmiotowe usługi pod numerem PKWiU 92.20.12-00.00.Zdaniem Podatnika świadczone usługi podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług, gdyż świadczy usługi na rzecz publicznych radia i telewizji.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lehionowie stwierdza co następ Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnai 11 marca 2004r. ustawy o podatku od towarów i usług (DZ.U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) zwolnione zostały czynnośći wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Poda pozycją 12 załącznika do ustawy zwolniono od opodatkowania usługisklasyfikowane pod numerem PKWiU ex 92.2- usługi publicznych radia i telewizji, z wyłączeniem:1. usług zwiążanych z taśmami wideooraz wszelkimi filamami reklamowymi i promocyjnymi,2. działalności agencji informacyjnych.Zwolnienie wyszczególnione w poz. 12 dotyczy tylko działalności publicznego (państawowego) radia i telewizji.Zgodnie z art. 26 ustawy z dnia 29 grudnia 1992r. o
radiofoni i telewizji (Dz. U. Nr. 101, poz. 1114, ze zm.) telewizję publiczną tworzy spólka "Telewizja - Spółka Akcyjna", zawiązana w celu tworzenia i rozpowszechniania ogólnokrajowych programów I,II i TV Polonia oraz regionalnych programów telewizyjnych. W przypadku świadczenia powyższych usług przez podmioty inne niż wyżej wymienione powołany przepis nie będzie miał zastosowania.Jednocześnie w ramach art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usługw związku z poz. 155 załącznika nr. 3 postawnowion, iż usługi radia i telewizji (PKWiU ex. 92.20) inne niż wymienione w poz. 12 załącznika nr. 4 do ustawy, z wyłączeniem: Z teści objaśnienia zamieszczonego pod załącznikami do ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że wskazany symbol
PKWiU wraz z oznaczeniem "ex" - dotyczy tylko danego wyrobu / usługi z danego ugrupowania.Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosownia zwolnienia lub obniżonej stawki VAT tylko do usług należących do wymienionego grupowania statystycznego spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubtyce - nazwa usługi. Wynikająca z konkretnego załacznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania - kpnkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU. Jednocześnie tutejszy organ podatkowy podkreśla, że nie jest właściwym w sprawach klasyfikacji wyrobów i usług. Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikujeprowadzoną dzialalność, swoje produkty (wyroby i usługi, towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg. zasad okreśłonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, bowiem organy podatkowe nie nają kompetencji w zakresie w zakresie dokonywania tych czynności).
1. usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2. działalności agencji informacyjnych
podleagją opodatkowaniu według preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7 %.
Zatem nie jest
możliwe zastosowanie jakiejkowiek interpretacji rozszerzającej zakres stosowania obniżonej stawki VAT lub zwolnienia z obowiązku podatkowego w przypadku zamieszczenia symbolu "ex" przy danym grupowaniu statystycznym.