Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia, na podstawie aktu notarialnego z dnia 06.10.2005r. sprzedała prawo wieczyste... - Interpretacja - 1414/PP/PO/443-1/06/JW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.01.2006, sygn. 1414/PP/PO/443-1/06/JW, Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia, na podstawie aktu notarialnego z dnia 06.10.2005r. sprzedała prawo wieczystego użytkowania gruntu z znajdującymi się na nim budowlami i budynkami magazynowymi z lat siedemdziesiątych, co zostało udokumentowane fakturą z dnia 17.10.2005r.. Przedmiotowa nieruchomość, zgodnie z oświadczeniem Podatnika, była nieprzerwanie użytkowana przez Niego od 1970r. Natomiast w grudniu 2004r. uchwałą Rady Gminy wspomniany grunt został przekazany Gminnej Spółdzielni w wieczyste użytkowanie.

W związku z tym, że przedmiotowe budowle Strona użytkowała w okresie dłuższym niż pięć lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych, nie poniosła nakładów na ich ulepszenie przekraczających 30% wartości początkowej, to dostawa tych budynków potraktowana została przez Podatnika jako sprzedaż towarów używanych, która jest zwolniona od podatku od towarów i usług. Poza tym jako dostawę zwolnioną Podatnik wykazał również zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, z którym trwale związane były przedmiotowe budowle ponieważ, na podstawie § 8 ust 1 pkt. 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) "zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwałe z gruntem związanych (...) jeżeli budynki te albo budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%".

Z uwagi na zbycie prawa wieczystego użytkowania nieruchomości, Urząd Gminy fakturą z dnia 14.10.2005r. naliczył Podatnikowi pierwszą opłatę z tytułu wieczystego użytkowania z podatkiem VAT.

Wątpliwości podatnika budzi kwestia odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej pierwszą opłatę, o której mowa wyżej.

Zdaniem Pytającego można odliczyć podatek VAT naliczony od pierwszej opłaty, gdyż Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT, nie prowadzi sprzedaży zwolnionej, ani nieopodatkowanej a prawo wieczystego użytkowania, w opinii Podatnika, było wykorzystywane tylko do sprzedaży opodatkowanej.

W opinii Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim w przedmiotowej sprawie Podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek VAT naliczony od pierwszej opłaty z tytułu wieczystego użytkowania.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust 17 i 19 oraz art. 124. Z treści przywołanego powyżej przepisu wynika, że o prawie do obniżenia podatku należnego decyduje spełnienie łącznie dwóch warunków.

Po pierwsze prawo do obniżenia podatku należnego przysługuję podatnikom podatku od towarów i usług. Warunek ten w przypadku Wnioskodawcy został spełniony.

Po drugie warunkiem dokonania obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jest wykorzystywanie nabytych towarów i usług do czynności opodatkowanych. W opinii tutejszego organu podatkowego warunek ten w przedmiotowej sprawie nie został spełniony. W przedstawionym stanie faktycznym, sytuacja taka nie miała miejsca albowiem zapytujący dokonał dostawy, która w świetle zapisu § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.) korzysta ze zwolnienia przedmiotowego.

Zdaniem organu podatkowego rozpatrywana opłata wiąże się bezpośrednio z prawem użytkowania wieczystego, którego zbycie korzystało ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Reasumując należy uznać stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku za nieprawidłowe.

Urząd Skarbowy w Nowym Dworze Mazowieckim