W dniu 18 marca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania... - Interpretacja - PP 443/1/89/76/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.06.2005, sygn. PP 443/1/89/76/05, Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

W dniu 18 marca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Wniosek nie zawierał pełnego opisu stanu faktycznego, który pozwalałby na udzielenie interpretacji obowiązujących przepisów dlatego organ podatkowy wezwał telefonicznie wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o dokładny opis stanu faktycznego. Pełnomocnik Podatnika uzupełnił wniosek w dniu 14 czerwca 2005 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z pisma Pełnomocnika wynika, że Podatnik dokonuje rezerwacji i sprzedaży biletów na linie krajowe i międzynarodowe działając jako agent podmiotu świadczącego usługi transportu lotniczego. Za dokonanie rezerwacji pobierana jest opłata obejmująca: koszt zakupu biletu, opłatę lotniskową i opłatę agencyjną za wystawienie biletu i dokonanie rezerwacji.
Jednocześnie na podstawie umów z przewoźnikami lotniczymi Podatnik wystawia w ich imieniu i na ich rzecz faktury dokumentujące zakup biletów przez klientów. Osobną fakturą Podatnik dokumentuje opłatę za rezerwację i wystawienie biletu, ponieważ stanowią Jego obrót.
W myśl art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Przepis ten stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.
Paragraf 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. Nr 97, poz. 971) stanowi, że faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży, powinna zawierać co najmniej:
1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;
3) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako ?FAKTURA VAT?; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym;
4) nazwę towaru lub usługi;
5) jednostkę miary i ilość sprzedawanych towarów lub rodzaj wykonanych usług;
6) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
7) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku;
8) stawki podatku;
9) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
10) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
11) wartość sprzedaży towarów lub wykonywanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu;
12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.
W myśl § 11 ust. 1 cytowanego rozporządzenia zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT?.
Takie określenie elementów, które musi zawierać faktura wyklucza możliwość ujęcia na jednej fakturze sprzedaży dokonywanej przez dwóch podatników podatku VAT.
Potwierdza to również regulacja zawarta w art. 108 ust. 1 ustawy, który stanowi, iż w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku jest obowiązana do jego zapłaty.
W świetle powyższego stwierdzić należy, iż wystawienie jednej faktury na sprzedaż towarów i usług przez dwa odrębne podmioty na rzecz jednego odbiorcy jest niedopuszczalne w aspekcie odpowiedzialność podatnika za zapłatę wykazanej kwoty podatku.
Reasumując, każdy z podatników podatku VAT powinien odrębnie realizować wszystkie obowiązki wynikające z ustawy o podatku od towarów i usług oraz aktów wykonawczych.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki