Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, za prawidłowy.
U Z A S A D N I E N I E
Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik (uczelnia) zleca kontrahentowi niemieckiemu wydrukowanie i opublikowanie w specjalistycznym czasopiśmie niemieckim artykułów (publikacji naukowych) Jego naukowców.
Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, kto jest zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług?
W opinii Podatnika, miejscem świadczenia są Niemcy i podatek VAT powinien odprowadzić usługodawca (podatnik niemiecki).
Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;
Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Definicja usługi zawarta jest w art. 8 ust. 1 w/w ustawy, który stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Dla określenia podmiotu obowiązanego do opodatkowania nabywanych przez Podatnika usług, należy ustalić miejsce ich świadczenia. Opodatkowaniu podlegają bowiem tylko usługi świadczone na terytorium Polski.
Zasada ogólna miejsca opodatkowania usług wskazana jest w art. 27 ust. 1 w/w ustawy, który stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.
Wyjątki od tej zasady, wskazane w powyższym przepisie mają zastosowanie do usług enumeratywnie w tych przepisach wymienionych.
Jak wynika z treści złożonego wniosku, nabywane przez Podatnika usługi opublikowania i wydrukowania publikacji naukowych Jego pracowników, nie należą do żadnej z kategorii usług, które wyłączają stosowanie normy art. 27 ust. 1 w/w ustawy. Zatem w przedstawionej we wniosku sytuacji, miejscem opodatkowania jest terytorium Niemiec, a obowiązek rozliczenia podatku następuje zgodnie z prawem niemieckim.
Stanowisko Podatnika, wyrażone w złożonym wniosku należało uznać za prawidłowe i postanowić jak w sentencji.
Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.