Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.07.2005r. (data wpływu do Urzędu) uzupełnionym wnioskiem z dnia 22.08.2005 (data wpływu do Urzędu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji art. 41ust. 1, ust. 3, art. 43. ust. 1 pkt 1, art. 106 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr. 54, poz. 535 z późn. zm),Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący:
Spółka prosi o udzielenie informacji na temat stosowania stawek VAT przy refakturowaniu:
1. Usług poczty państwowejZgodnie z póz. 7 załącznika nr.2 do ustawy VAT wymienione usługi
świadczone przez pocztę państwową są zwolnione od VAT, stosując się do zasady - stawka podatku na refakturze powinna być taka sama jak na fakturze oryginalnej. Czy w związku z tym refakturę należy wystawić również ze stawką Z W.
2. Usług i materiałów do których nie przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonegousługi hotelowe,usługi gastronomiczne,paliwo,wynajmu samochoduJak należy prawidłowo udokumentować wystawienie re faktury. Czy możliwe jest wystawienie re faktury w formie noty księgowej na wartość brutto(netto+VAT którego nie można odliczyć).
2. Stanowisko podatnika co do oceny stanu faktycznego
Zdaniem Spółki usługi poczty państwowej powinny być re fakturowane zgodnie z zasadą : stawka podatku na refakturze jest taka sama jak na fakturze pierwotnej, czyli refaktura ze stawką VAT ZW (zwolniona) lub notą księgową.W przypadku re fakturowania usług i materiałów, od których nie przysługuje prawo odliczenia podatku VAT naliczonego zdaniem Spółki
usługi te należy refakturować w formie noty księgowej na wartość brutto.
3. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym
Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr.54, poz.535 z późn. zm) nie regulują refakturowania, jednak w praktyce przyjmuje się, że z re fakturowaniem mamy do czynienia, gdy występuj ą następujące okoliczności:
-przedmiotem refakturowania są usługi,
-z usług nie korzysta podmiot (albo korzysta tylko w części), na którego wystawiona jest pierwotnafaktura,
-sprzedaż (odsprzedaż) musi być dokonana po cenie zakupu, bez marży narzuconej przezodsprzedającego,
-podmiot, który dokonuje refakturowania wystawia na rzecz nabywcy fakturę (refakturę) zuwzględnieniem tej samej stawki podatku VAT (bądź też stosuje zwolnienie od podatku), która jestna fakturze pierwotnej wystawionej przez usługodawcę.
-w umowie między kontrahentami powinno być
zastrzeżenie o odrębnym rozliczaniu(refakturowaniu) danego rodzaju czynności.A zatem należy stwierdzić, iż refakturowanie usług oznacza bowiem nic innego, jak fakturowanie usługi świadczonej przez podatnika podatku od towarów i usług przy pomocy osoby trzeciej. Podatnik wykonujący usługę przy pomocy osoby trzeciej może zastosować jej refakturowanie. Zatem podatnik dokonując odsprzedaży usług obcych powinien wystawić fakturę VAT (refakturę), w której naliczy podatek VAT z zastosowaniem stawki właściwej dla danej usługi.
Ad/1Jednakże w załączniku nr 4 poz. 64 w związku z art. 43. ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wymieniono usługipodlegające zwolnieniu, pod warunkiem, że są one świadczone przez pocztę państwową.Zwolnienie powyższe ma charakter podmiotowy i dotyczy określonego podmiotu (Poczta Polska), aw konsekwencji ze zwolnienia tego nie mogą korzystać inne podmioty.Dlatego też w sytuacji gdy podatnik odsprzedaje (refakturuje) usługi o charakterze pocztowym niemoże korzystać z
ww. zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT,Nie będąca podmiotem wymienionym w zał. 4 póz.2 Spółka odsprzedając usługę pocztową jestzatem obowiązana opodatkować ją z zastosowaniem stawki podatku 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1ww. ustawy.
Ad/2Refakturowanie kosztów np. usług hotelowych i gastronomicznych, paliwa, wynajmu samochodu przez Spółkę jest faktycznie odsprzedażą tych usług.W związku z czym czynność tą obejmują regulacje zawarte w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, póz. 535 póżn. zm.) wraz z aktami wykonawczymi.Jednocześnie tutejszy organ informuje, że zgodnie z art. 106 ustawy o VAT, podatnicy podatku od towarów i usług są obowiązani wystawiać faktury VAT stwierdzające dokonanie sprzedaży towarów i usług. Oznacza to, że podatnik dokonując refaktury zobowiązany jest wystawić fakturę VAT zawierającą elementy wskazane w § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego
zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 95, póz. 798).
Zgodnie z § 9 ust 1 w/w rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinnazawierać co najmniej :1)imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,2)numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy,3)dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży towarów o charakterze ciągłym,4)nazwę towaru lub usługi,5)jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,6)cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),7)wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż , bez kwoty podatku ( wartość
sprzedaży netto)8)stawki podatku,9)sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegającących opodatkowaniu,10)kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,l l)wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegającących opodatkowaniu12)kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie,Ponieważ dokonując refakturowania podatnik nie może dokonać żadnych doliczeń do wartości zakupionej usługi (towaru) na fakturze wystawionej przez podatnika zarówno kwota netto, jak i wartość podatku musi być identyczna jak na fakturze potwierdzającej zakup. Powyższe odnosi się także do zakupu usług noclegowych, gastronomicznych, paliwa, wynajmu
samochodów.
Wobec powyższego, stanowisko Spółki, że refakturowanie zakupu usług noclegowych, gastronomicznych, paliwa, wynajmu samochodów można dokonać w formie noty księgowej na wartość brutto jest błędne.