Temat interpretacji
Cech jest organizacją członkowską posiadającą osobowość prawną, zrzeszającą pracodawców, funkcjonującą na podstawie statutu. Zakres działania Cechu został sklasyfikowany pod symbolem PKWiU 91.11.Z.; jego zadania to obsługa członków zgodnie z postanowieniami statutu, nadzór nad szkoleniem uczniów, działania promocyjne, funkcje edukacyjne,
reprezentacja wobec urzędów i instytucji, jak również wynajem pomieszczeń.
Przychody Cechu stanowią:
- składki członków Cechu przeznaczone w całości na działalność statutową nie mające związku z konkretną dostawą towaru ani świadczeniem konkretnych usług, przeznaczone na bieżące funkcjonowanie biura Cechu takie jak wynagrodzenia pracowników, ZUS, materiały biurowe, energię, telefony itp.,
- przychody z tytułu działalności edukacyjnej (kursy, egzaminy zawodowe) klasyfikowane pod symbolem PKWiU 80,
-przychody z tytułu najmu lokali.
W związku z tym, iż podmiot nie jest w stanie wyodrębnić zakupów służących każdej z tych działalności osobno, zwraca się z zapytaniem o możliwość stosowania do odliczania podatku naliczonego art. 90 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług w związku z przekroczeniem w ubiegłym roku kwoty przychodu w wysokości 30.000 zł. Zdaniem wnioskodawcy Cech ma prawo do odliczania podatku naliczonego zgodnie z art. 90 ww. ustawy na podstawie
proporcji obliczonej na podstawie sprzedaży z roku ubiegłego.
Zgodnie z art. 90 ust. 1-4 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa wyżej, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi
przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
W przypadku, gdy podatnik nie osiągnął w poprzednim roku podatkowym obrotu, lub u których obrót ten był niższy niż 30.000 zł oraz w przypadku, gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu byłaby niereprezentatywna, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmuje się proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu (art. 90 ust. 8-9).
Biorąc pod
uwagę brzmienie ww. przepisów oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oleśnicy, Cech winien do obliczania podatku naliczonego podlegającego odliczeniu w deklaracjach VAT-7 stosować proporcję wyliczoną na podstawie art. 90 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Zatem stanowisko Strony we wniosku odnośnie przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.