Ze skierowanego do tut. Organu pisma wynika, że osoba fizyczna będąca członkiem Spółdzielni, posiada własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu użytko... - Interpretacja - P-1-443/27/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.04.2005, sygn. P-1-443/27/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Ze skierowanego do tut. Organu pisma wynika, że osoba fizyczna będąca członkiem Spółdzielni, posiada własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Właściciel lokalu zażądał, aby faktury z tytułu opłat były wystawiane na firmę, nie przedstawiając żadnych dokumentów związanych z powyższą firmą. Jak wynika z pisma Spółdzielni powyższa firma nie jest członkiem Spółdzielni, ani też nie posiada żadnych praw do lokalu będącego w zasobach Spółdzielni.Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 119 poz. 1116 z późn. zm.) celem spółdzielni mieszkaniowej jest zaspokajanie potrzeb mieszkalnych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu. W myśl z art. 4 w/cyt ustawy zarówno członkowie spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokali, jak i członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali oraz właściciele lokali niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości, lokali.

Zgodnie z tymi przepisami spółdzielnia mieszkaniowa powyższymi opłatami winna obciążać członków spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokali, jak i członków spółdzielni będący właścicielami lokali oraz właścicieli lokali niebędący członkami spółdzielni.W myśl z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Mając na uwadze powyższe, skoro spółdzielnia wystawiała faktury VAT na firmę niebędącą członkiem spółdzielni, ani nie posiadającej żadnych praw do przedmiotowego lokalu, winna dokonać korekt wystawionych faktur VAT. Spółdzielnia powinna fakturować pobierane opłaty za w/w lokal użytkowy na członka spółdzielni posiadającego własnościowe spółdzielcze prawo do przedmiotowego lokalu. Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam uznać przedstawione we wniosku stanowisko Strony za prawidłowe.

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie