P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/PP/P/440-220/14a/05/KC

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.12.2005, sygn. 1432/PP/P/440-220/14a/05/KC, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił uznać przedstawione stanowisko Strony w zapytaniu z dnia 07.11.2005r. /uzupełnionym w dniu 22.11.2005r./ w zakresie obowiązku korygowania i zwrotu podatku naliczonego, w związku ze zmianą przeznaczenia pojazdu za prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż w miesiącu kwietniu 2004r. Strona dokonała zakupu samochodu ciężarowego marki Toyota Corolla. W deklaracji VAT-7 dokonano obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wiązany z przedmiotowym nabyciem oraz wystąpiła o zwrot podatku. W chwili obecnej podatnik chce dokonać zmiany przeznaczenia pojazdu z ciężarowego na osobowy.Pojazd znajduje się w ewidencji środków trwałych.

Pytanie Strony:
Czy po dokonaniu zmiany rodzaju przeznaczenia pojazdu z ciężarowego na osobowy, jestem obowiązany do dokonania korekty deklaracji VAT-7, za miesiąc, w którym dokonano obniżenia podatku należnego oraz do zwrotu podatku, który otrzymałem z urzędu skarbowego?

Stanowisko Wnioskodawcy
Zdaniem wnioskodawcy nie jest on obowiązany do korekty podatku naliczonego.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny, należy zauważyć, iż przed dniem 01.05.2004r. Strona dokonała nabycia samochodu, który zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami był samochodem ciężarowym. W tej sytuacji przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony, związany z jego zakupem, oraz prawo do uzyskania zwrotu z tego tytułu. Jeżeli w chwili obecnej Strona dokona zmiany rodzaju przeznaczenia samochodu z ciężarowego na osobowy, czynność ta nie wywoła skutków odnośnie nabytych praw. Skoro wnioskodawca jest w posiadaniu stosownych dokumentów, które uprawniły go w miesiącu zakupu do obniżenia kwoty podatku należnego oraz do otrzymania zwrotu z tytułu zakupu środka trwałego, a ponadto wystąpił związek pomiędzy dokonanym zakupem a sprzedażą opodatkowaną, to prawidłowo skorzystano z prawa i w chwili obecnej po dokonaniu zmiany przeznaczenia pojazdu, Strona nie jest obowiązana do dokonywania korekt deklaracji VAT-7 oraz do zwrotu otrzymanego podatku z urzędu skarbowego. Reasumując, mając na uwadze powyższe, przekwalifikowanie przeznaczenia pojazdu nie będzie rodziło skutków odnośnie odliczonego uprzednio podatku naliczonego oraz otrzymanego zwrotu.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa. Na niniejsze postanowienie Służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, w terminie 7 dni od dnia doręczenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany