Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatk... - Interpretacja - PP/443-40-17/ED/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 08.06.2005, sygn. PP/443-40-17/ED/05, Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 13 ust. 3 ustawy, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

Mając na uwadze powyższe przepisy należy stwierdzić, iż dokonywane przez Podatnika przemieszczenie towarów wyprodukowanych w jego firmie na terenie kraju (wyrobów piekarniczych i garmażeryjnych) z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium Wspólnoty (Niemiec), które następnie zostaną tam sprzedane, spełnia dyspozycję art. 13 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług i stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Reasumując, ww. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów winna być rozliczona przez Podatnika w poz. 28 deklaracji podatkowej VAT-7 za styczeń 2005 r. oraz wykazana w kwartalnej informacji podsumowującej VAT - UE za I kwartał 2005 r.

Dodatkowo tut. organ zauważa, iż w przypadku, gdy towary przemieszczone z terytorium kraju są przez Podatnika dalej sprzedawane na terytorium państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej innego niż terytorium kraju, to podatek od wartości dodanej od takiej sprzedaży rozliczany jest według reguł i stawek obowiązujących w danym kraju członkowskim, tj. w przedmiotowej sprawie - według przepisów obowiązujących na terenie Republiki Federalnej Niemiec.

Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie