POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443/12/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.05.2005, sygn. PP/443/12/05, Urząd Skarbowy w Piszu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piszu stwierdza, że stanowisko strony zawarte we wniosku z dnia 05.04.2005 r. jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.04.2005 r. wpłynął do tutejszego urzędu wniosek podatnika o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik jest właścicielem firmy Handlowo-Usługowej zajmującej się w głównej mierze transportem drogowym. W 2003 r. dokonywał usług na rzecz firmy "H" sp.j. jak też i firmy "E" sp. z o.o., które do dnia dzisiejszego nie dokonały zapłaty za wykonane usługi. Poza tym ww. firmy ogłosiły upadłość a należności zostały uznane za wierzytelności nieściągalne.
Nieopłacone faktury stanowiły przychód, od którego podatnik zapłacił należny VAT i który chciałby odzyskać w związku z nieotrzymaniem przychodu.

Zdaniem strony przysługuje jej prawo do zwrotu z Urzędu zapłaconego podatku VAT od "przychodu", który stał się wierzytelnością nieściągalną.

Ustosunkowując się, do ww. stanu faktycznego organ podatkowy zważył, co następuje.Zgodnie z art. 21 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa wiąże powstanie takiego zobowiązania.W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W art. 19 cytowanej ustawy określono, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi a w przypadku, gdy transakcje te winny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Natomiast w przypadku transportu osób i ładunków taborem samochodowym obowiązek podatkowy w myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 wymienionej ustawy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami.

W świetle art. 99 ust. 1 ww. ustawy podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Natomiast w art. 103 cytowanej ustawy określono, że podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. W art. 29 ustawy o podatku od towarów i usług określono, iż podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, że podatnik w 2003 r. wystawił faktury potwierdzające wykonanie usług opodatkowanych podatkiem VAT. Sytuacja, że kontrahenci nie zapłacili za ich wykonanie nie może zmieniać faktu, iż zobowiązanie w podatku od towarów i usług powstało już w 2003 r., bowiem obowiązek zapłaty podatku powstaje niezależnie od uiszczenia zapłaty. Wobec powyższego należy stwierdzić, że w świetle cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług podatnik nie może odzyskać należnie zapłaconego do budżetu zobowiązania podatkowego.
Dodaje się, że prawo do korzystania z tzw. ulgi za złe długi zostało określone w dodanym do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług rozdziale 1a dotyczącym rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności. Przepisy ją regulujące wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2005 r. i będą miały zastosowanie do wierzytelności powstałych od tego dnia.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.Wniesienie zażalenia podlega opłacie skarbowej w znakach skarbowych za 5,00zł /od zał. 0,50 zł/.Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia.

Urząd Skarbowy w Piszu