Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku PODATNIKA, z dnia 14.01.2005r. (data wpływu: 14.04.2005r.) uzupełnionego pismem z dnia 11.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki podatku VAT na roboty budowlane i budowlano-montażowe w budynkach mieszkalnych wykonywanych z użyciem materiałów własnych
stwierdzam, że
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe
w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
Uzasadnienie
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą m.in. na sprzedaży detalicznej artykułów sanitarnych, hydraulicznych, glazury, itp. w niewyspecjalizowanych sklepach oraz świadczeniu usług w zakresie prac budowlanych i budowlano-montażowych takich jak: wykonywanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, tynkowanie, posadzkarstwo, tapetowanie, zakładanie stolarki budowlanej. Podatnik realizuje zamówienia klientów na dostawę towarów oraz wykonuje prace budowlane związane z montażem tych towarów w budynkach mieszkalnych sklasyfikowanych pod symbolem w PKOB 111, 112, 113. Usługa montażu nie jest wliczona w cenę sprzedawanych towarów.
Podatnik zapytuje, jaką stawkę podatku VAT należy zastosować dla robót budowlanych i budowlano-montażowych w budynkach mieszkalnych wykonywanych z użyciem materiałów dostarczanych przez Podatnika.
Zdaniem Podatnika dostawa towarów winna być opodatkowana stawką w wysokości 22%, natomiast prace budowlano-montażowe i budowlane w budynkach mieszkalnych stawką 7%.
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 w/wym. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, o czym stanowi art. 8 ust. 1 w/wym. ustawy.
Stosownie do treści art. 41 ust. 1 w/wym. ustawy stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) w/wym. ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Stosownie do treści ust. 2 tegoż artykułu przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Obiektami budownictwa mieszkaniowego, w myśl art. 2 pkt 12 w/wym. ustawy, są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z treścią § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7% dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W pozycji 20 tegoż załącznika figurują usługi polegające na budowie, remontach i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):
- domów opieki społecznej, internatów i burs szkolnych, domów studenckich, domów dziecka i domów dla bezdomnych,
- budynków mieszkalnych na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.
Dla rozstrzygnięcia, jaka stawka podatku VAT jest właściwa dla czynności wykonywanej przez Podatnika ważne jest ustalenie, czy w danym przypadku mamy do czynienia z dostawą towarów czy ze świadczeniem usług. O tym, czy materiał może wchodzić do wartości usługi, czy też odrębnie należy traktować wykonanie usługi i dostawę towaru decyduje rodzaj czynności i etap, na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja statystyczna. Do dokonania klasyfikacji towaru lub usługi zobowiązany jest Podatnik, a organem właściwym do wydania opinii statystycznych jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych w Urzędzie Statystycznym w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, do którego należy zwrócić się z pisemnym wnioskiem.
Istotne znaczenie przy ustaleniu stawki VAT na roboty budowlane i budowlano-montażowe ma również treść zawartej pomiędzy stronami umowy cywilnoprawnej. W przypadku, gdy przedmiotem umowy są roboty budowlane lub budowlano-montażowe z użyciem własnych materiałów (za wyjątkiem montażu towarów własnej produkcji) - całość usługi będzie opodatkowana stawką 7%, natomiast jeżeli umowa przewiduje odrębnie świadczenie usług i odrębnie dostawę towarów, to obie te czynności będą opodatkowane według właściwych dla siebie stawek, tj. usługa budowlana i budowlano-montażowa według stawki 7%, a dostawa materiałów według stawki 22%.
Reasumując, jeżeli Podatnik do świadczonych przez siebie usług nie wlicza ceny sprzedawanych materiałów własnych, czynności polegające na dostawie towarów i wykonywaniu robót budowlanych i budowlano-montażowych winny być opodatkowane odrębnie według właściwych stawek podatku VAT. Zatem, zgodnie z w/cyt. art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) w/wym. ustawy, do dnia 31 grudnia 2007r. Podatnik ma prawo do stosowania do wykonywanych w ramach budownictwa mieszkaniowego robót budowlanych i budowlano-montażowych w obiektach, o których mowa wyżej preferencyjnej stawki w wysokości 7%, natomiast w przypadku dostawy materiałów budowlanych winien stosować stawkę określoną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, tj. 22%.