Temat interpretacji
Zgodnie z treścią art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.
W świetle art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od
towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają :
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2) eksport towarów;
3) import towarów;
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z kolei w myśl art. 15 ust. 1 omawianej ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Skoro zatem Strona nie wykonuje czynności, o których mowa w w/cyt. art. 5 ust. 1 powołanej ustawy na terytorium kraju, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co oznacza że przepisy przedmiotowej ustawy - w tym Rozdział 1 Działu XI regulującego kwestie wystawiania faktur - nie mają w niniejszej sprawie
zastosowania.
Zatem obowiązkiem Strony jest zaznajomić się z przepisami prawa materialnego - dotyczącymi kwestii posługiwania się językiem angielskim przy wystawianiu faktur obowiązującymi w państwie właściwym ze względu na miejsce opodatkowania świadczonych przez Stronę usług.