Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r Nr 8 poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29 marca 2005r. (wpływ do tut. Urzędu 30 marca 2005 r.) ... w ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego
uznaję za prawidłowe
stanowisko Podatnika, że :
- sprzedaż wstępu na spektakle teatralne obcemu podmiotowi, bez wydania biletów wstępu na przedstawienie, opodatkowana jest 7% stawką podatku od towarów i usług,
- sprzedaż spektaklu na rzecz innego podmiotu, będącego teatrem bądź agencją, za ryczałtową opłatę, jest czynnością zwolnioną od podatku od towarów i usług
U Z A S A D N I E N I E
Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że ..., w ramach prowadzonej działalności kulturalnej, za ryczałtową kwotę dokonuje sprzedaży spektakli w terenie innym podmiotom. Zdaniem Podatnika sprzedaż za ryczałtową opłatę wstępu na spektakle teatralne obcemu podmiotowi, (np. zakładowi pracy - dla pracowników) bez wydania biletów wstępu na przedstawienie, opodatkowana jest 7% stawką podatku od towarów i usług, natomiast sprzedaż spektaklu na rzecz innego podmiotu (teatru bądź agencji), który sam we własnym zakresie zajmuje się ewentualną sprzedażą biletów na zakupiony spektakl, na podstawie poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jest czynnością zwolnioną od podatku od towarów i usług.
Tutejszy Organ podatkowy rozstrzygając powyższą kwestię wziął pod uwagę co następuje.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku od towarów i usług, usługi wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. W poz. 11 tego załącznika ustawodawca wskazał usługi zgrupowane w wg PKWiU ex 92, związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem, z wyłączeniem m.in. (pkt. 4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonastwa artystycznego i literackiego. Wstęp zatem na wszelkie przedstawienia teatralne jako wyłączony ze zwolnienia od podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 2 ww. ustawy o VAT, poz. 156 załącznika nr 3 , opodatkowany jest 7% stawką podatku od towarów i usług.
Jeżeli zatem Podatnik dokonuje ryczałtowej sprzedaży wstępu na spektakle teatralne obcym podmiotom (np. zakładom pracy), to bez względu na to, czy wydano bilety wstępu na przedstawienie, sprzedaż taka opodatkowana jest 7% stawką podatku od towarów i usług. Brak elementu potwierdzającego wstęp na przedstawienie jakim zwyczajowo jest bilet nie może powodować braku obowiązku opodatkowania. Wstęp na przedstawienie może bowiem również dotyczyć sprzedaży przedstawienia jednemu kontrahentowi i być potwierdzony fakturą.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku sprzedaży spektaklu na rzecz innego podmiotu (teatru bądź agencji), który sam we własnym zakresie zajmuje się ewentualną sprzedażą biletów na zakupiony spektakl, a w dniu dokonania sprzedaży przedstawienia, nie wiadomo jeszcze, czy dojdzie do sprzedaży biletów. Wówczas sprzedaż takiego spektaklu winna być potraktowana jako usługa związana z kulturą, sklasyfikowana w PKWiU 92, a tym samym zwolniona od podatku od towarów i usług.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji .
Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia .
W myśl art. 14b § 1 i 2 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia .
Na niniejsze postanowienie służy Stronie wniesienie zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia .