Temat interpretacji
W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kłodzku, stanowisko Pana w opisanej wyżej sprawie, w przedstawionym stanie faktycznym, wg stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 1, obowiązującej od dnia 1 maja 2004 r. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Kwotę podatku naliczonego stanowi między innymi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Natomiast stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postaci energii, budynki i budowle ub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej a także grunty.
Grunt jest zatem towarem w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. W związku z powyższym odpłatna dostawa gruntu co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej, którą definiuje art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 41 stawka podatku VAT przy dostawie gruntu, wynosi 22% (z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i 129 ust. 1). Jednakże na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Zatem dostawa, której przedmiotem jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż budowlane czy też pod zabudowę (grunt o charakterze i przeznaczeniu rolnym) podlega zwolnieniu od podatku VAT. Charakter gruntu należy ustalać w oparciu o przepisy prawa miejscowego tj. lokalne plany zagospodarowania przestrzennego.
Reasumując opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają dostawy, w ramach działalności gospodarczej, których przedmiotem są grunty zabudowane i niezabudowane. Przy czym w przypadku gruntów niezabudowanych opodatkowane są tylko te, które są terenami budowlanymi lub są przeznaczone pod zabudowę - o czym decyduje plan zagospodarowania przestrzennego. Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż nabył Pan grunt rolny przeznaczony pod uprawy który został opodatkowany stawką 22%, gdyż w studium uwarunkowań i działań gminy wymieniony jest jako pojedyncza zabudowa zagrodowa i mieszkaniowa jednorodzinna. Z informacji zawartej w załączonej do podania fakturze wynika, że przedmiotowy grunt jest inny niż rolny. Istnieje sprzeczność pomiędzy przedstawionym przez Pana stanem faktycznym a załączonymi kopiami dokumentów z których wynika, że przeznaczenie gruntu jest inne niż rolne (informacje na fakturach - sprzedaż nieruchomości na podstawie aktu notarialnego opis kodów GRUNN - Grunty nierolne.
O przeznaczeniu danego terenu, a tym samym zwolnieniu jego dostawy z podatku VAT lub opodatkowaniu, w każdym przypadku stanowi dokumentacja wydana z uwzględnieniem planu zagospodarowania przestrzennego np.: decyzja administracyjna o pozwoleniu na budowę lub inne dokumenty wydane na podstawie obowiązujących przepisów tj. Prawa budowlanego, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.) oraz aktów prawa miejscowego.
W opisanym przez Pana stanie faktycznym należy uznać, że dostawa terenów dla których w dniu zawarcia transakcji istnieje dokumentacja stwierdzająca przeznaczenie ich pod zabudowę (studium uwarunkowań gminy - pojedyncza zabudowa zagrodowa i mieszkaniowa jednorodzinna), nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT na mocy powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 204r o podatku od towarów i usług, pomimo iż nabył Pan grunt rolny, z zamiarem prowadzenia na nim działalności rolniczej.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik może skorzystać z prawa do odliczenia podatku od towarów i usług przewidzianego w tej ustawie z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług przez innego podatnika wyłącznie w odniesieniu do podatków faktycznie należnych tj. podatków przypadających do zapłaty z tytułu działalności podlegającej opodatkowaniu tym podatkiem. Ponadto należy podkreślić, że jedną z cech charakterystycznych podatku VAT jest jego neutralność.
W celu zapewnienia całkowitej neutralności systemu dla podatników, ustanowiono system odliczeń mający wykluczyć przypadki niewłaściwego obciążenia podatnika podatkiem VAT. Podstawową cechą systemu VAT jest zasada stosowania podatku do każdej transakcji wyłącznie po obniżeniu kwoty bezpośrednio poniesionego podatku o koszt odpowiadający kwotom różnych składników ceny towarów i usług.
W każdym zatem przypadku gdy podatek wynika z faktury, która dokumentuje faktyczne zdarzenie gospodarcze rodzące obowiązek podatkowy u jej wystawcy, faktura taka daje nabywcy uprawnienie do odliczenia wykazanego w niej podatku.
Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż nabył Pan grunt wykorzystywany do prowadzonej przez Pana rolniczej działalności gospodarczej z tytułu której jest Pan podatnikiem podatku VAT. Dostawa gruntu opodatkowana została stawką 22% ze względu na studium uwarunkowań i działań gminy, które docelowo nie wyklucza możliwości zabudowania ww. terenów.
W związku z powyższym w ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kłodzku przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego zapłaconego przy nabyciu gruntu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Mając na uwadze przytoczony stan prawny oraz przedstawiony przez Pana stan faktyczny biorąc pod uwagę zasadę neutralności VAT należy stwierdzić, że stanowisko Pana jest prawidłowe.