Temat interpretacji
Wskazuje się, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się, zgodnie z art. 146 ust. 2 ww. ustawy - roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:
- sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
- urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
W świetle powyższych przepisów usługi polegające na wykonywaniu pomiarów urządzeń dźwigowych (zgodnie z wymogami Urzędu Dozoru Technicznego) w obiektach i lokalach budownictwa mieszkalnego - sklasyfikowanych w PKOB: 111, 112, ex 113, zaklasyfikowane przez Spółdzielnię do grupowania wg PKWiU 74.30.15-00.00 - usługi w zakresie przeglądów technicznych pozostałe, nie mieszczą się w zakresie pojęciowym robót budowlano - montażowych. A zatem nie mają do nich zastosowanie przepisy dotyczące szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego.
Zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.
A zatem w przypadku świadczenia wyżej wskazanej usługi obowiązek podatkowy powstaje na ogólnych zasadach, zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.