Temat interpretacji
Występując z wnioskiem o udzielenie interpretacji podano, iż Wnioskodawcy jako współwłaściciele kamienicy są podatnikami podatku VAT. W skład ich majątku prywatnego wchodzą również inne nieruchomości gruntowe nabyte przed laty jako forma lokaty kapitału. W roku 2004 dokonano geodezyjnego podziału jednej nieruchomości stanowiącej współwłasność na mniejsze działki w ilości 43 szt. oraz przeniesiona została własność kilku z wydzielonych działek w celu zwolnienia się ze zobowiązania wobec innego podmiotu. W chwili obecnej współwłaściciele zamierzają dokonać sukcesywne sprzedaży pozostałych działek, stanowiących nadal ich współwłasność. Działki te przeznaczone są pod zabudowę.
Zdaniem Wnioskodawcy w zakresie powyższej czynności współwłaściciele nie są podatnikami VAT. Sprzedaż nieruchomości gruntowej w przedmiotowym przypadku stanowi jedynie wyprzedaż własnego majątku prywatnego, która nie jest dokonywana w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonywania w sposób częstotliwy.
Stanowisko to jest nieprawidłowe.
Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. W obecnym stanie prawnym obrót nieruchomościami gruntowymi podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług grunty są towarem, jednakże pod warunkiem, że dostawa towaru realizowana jest przez podatnika podatku od towarów i usług.Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikiem jest osoba prawna, jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.W przedmiotowej sytuacji dostawa gruntów będzie dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług i będzie czynnością podlegającą ustawie z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), bowiem podatnik ma zamiar wykonywać ją wielokrotnie, tj. w sposób częstotliwy.