Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60 - tekst jednolity) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia ....04.2005r dotyczące zapytania o to czy zakup przedsiębiorstwa jako całość, jest zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług (podlega działaniu ustawy o podatku VAT), nie podzielam Pani stanowiska w sprawie.
UZASADNIENIE
Z Pani pisma wynika, że kupuje Pani od Syndyka upadłe przedsiębiorstwo jako całość. Zgodnie z art. 6 ust. 1, ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), przepisów ustawy nie nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.
Ustawa o podatku VAT nie definiuje pojęcia "przedsiębiorstwo". Należy się więc posiłkować definicją zawartą w art. 55#185; ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami), zgodnie z którą "przedsiębiorstwo" jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, a w szczególności:1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa)2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości3.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości, oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych4.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,5.koncesje, licencje i zezwolenia6.patenty i inne prawa własności przemysłowej7.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne8.tajemnice przedsiębiorstwa 9.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej
Zgodnie z przepisem art. 55#185; K. c. czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje, wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa,chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych . Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego podatnik kupuje przedsiębiorstwo w rozumieniu art 55#185; K. c., stąd czynność ta nie podlega działaniu ustawy o podatku VAT w świetle art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Jednocześnie należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2) . Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).