Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 927 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 maja 2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat za eksploatację garaży przydzielonych na zasadzie własnościowego prawa do lokalu pobierane przez Spółdzielnie
stwierdzam, że:
stanowisko podatnika przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.
U z a s a d n i e n i e
W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 20 maja 2005r. Spółdzielnia Mieszkaniowa przedstawiła stan faktyczny z którego wynika, iż zarządza zasobami mieszkaniowymi posiadającymi tylko własnościowe prawo do lokali mieszkalnych i garaży. Własnościowe prawo do garaży jest ściśle związane z prawem do lokalu mieszkalnego. Zgodnie ze Statutem Spółdzielni nabywcą garażu może być tylko członek Spółdzielni posiadający własnościowe, spółdzielcze prawo do lokalu. Spółdzielnia od początku swego istnienia tj. 1970 roku posiadała własnościowe prawo do lokali mieszkalnych, a od 1991r w wyniku zmiany Statutu posiadacze garaży otrzymali własnościowe prawo do garaży. Rada Nadzorcza Spółdzielni na każdy rok obrachunkowy ustala m.in. opłaty za garaże zgodnie z art. 4 ust.1, 2, 4 i 5 Ustawy Prawo spółdzielcze z 15.12.2000r.
Zgodnie z treścią art. 4 ust.1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni jak i nie będący członkami Sp-ni, którym przysługuje spółdzielcze jak i własnościowe prawo do lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie Spółdzielni oraz w zobowiązaniach Spółdzielni z innych tytułów poprzez uiszczenie opłat zgodnie z postanowieniami Statutu.
Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy opłaty za eksploatację garaży przydzielonych na zasadzie własnościowego prawa do lokalu pobierane przez Spółdzielnię podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 43 ust.1 pkt.11 ustawy o podatku VAT zwolnienie obejmuje wyłącznie opłaty za czynności wykonywane na rzecz członków Spółdzielni, którym przysługuje własnościowe spółdzielcze prawa do lokalu mieszkalnego. Art. 43 nie zawiera jasnej interpretacji co do lokali garażowych przysługujących członkom Spółdzielni na zasadzie własnościowego prawa do garażu.
Spółdzielnia od 1 maja 2004r. od opłat eksploatacyjnych za garaże pobiera i odprowadza VAT w stawce podstawowej.
Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, oraz przedstawiony przez Podatnika stan faktyczny, tutejszy organ podatkowy stwierdza, co następuje:
Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt.11 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 ze zm.) "zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych, niebędacych członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust.1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r o spółdzielniach mieszkaniowych".
Stosownie do treści art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych członkowie spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokali mieszkalnych, są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni i innych tytułów poprzez uiszczenie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.
Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów poprzez uiszczenie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.
Z powyższego wynika, że zwolnione z opodatkowania są opłaty ponoszone zgodnie ze statutem w celu pokrycia wydatków za czynności, które na rzecz ww podmiotów realizuje spółdzielnia. Zwrócić należy uwagę, że stosownie do zapisu art. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych, lokalem jest samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali (Dz.U. z 2000r. Nr 80 poz. 903 ze zm.). Przepisy ustawy o własności lokali w art. 2 ust.1, 2 i 4 stanowią, że samodzielnym lokalem mieszkalnym, w rozumieniu tej ustawy jest wydzielona trwałymi ścianami o obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczonych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszczeniami pomocniczymi służą zaspakajaniu ich potrzeb mieszkalnych.
W związku z powyższym garaże, w rozumieniu ustawy o własności lokali nie należą do pomieszczeń pomocniczych, które wraz z izbą lub zespołem izb przeznaczone są na stały pobyt ludzi i służą zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych.
Ponadto należy zwrócić uwagę, iż w powołanych artykułach ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych mowa jest o opłatach eksploatacyjnych pobieranych przez spółdzielnię na utrzymanie posiadanych lokali, przy nie rozgraniczaniu opłat na lokale użytkowe, lokale mieszkalne, garaże. Natomiast art. 43 ust.1 pkt.11 ustawy o podatku VAT jest mowa wyłącznie o lokalach mieszkalnych.
Mając powyższe na uwadze tutejszy organ podatkowy stwierdza, że czynności związane z pobieraniem opłat za garaże, które są lokalami użytkowymi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust.1 ustawy o podatku VAT.
Natomiast opłaty dotyczące pomieszczeń służących zaspakajaniu potrzeb mieszkaniowych objęte są zwolnieniem, o którym mowa w przepisie art. 43 ust.1 pkt.11 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zatem tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku z dnia 20 maja 2005r. jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego i postanawia jak w sentencji.