Temat interpretacji
W dniu 23 maja 2005r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 10 czerwca 2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan inżynierem świadczącym usługi polegające na autoryzowaniu (z uwagi na przepisy polskiego prawa budowlanego) dokumentacji projektowej wykonywanej przez projektantów słowackich. Świadczone usługi sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 74.2. Są to usługi inżynierskie wykonywane dla podmiotu słowackiego, ale dotyczą obiektu budowlanego, który będzie realizowany w Polsce. Nie stanowią one usług przygotowania i koordynacji prac budowlanych takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego, o których stanowi art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Faktura za wykonanie ww. usług będzie wystawiona w euro po 1 czerwca 2005r. Jednocześnie zaznacza Pan, że płatności mogą być częściowe tzn. również faktury będą wystawiane nie od razu na całą kwotę wynikającą z umowy lecz zaliczkowo.
Według Pana opinii kwoty wykazane na fakturze w walucie obcej należy przeliczyć na złote zgodnie z ww. kursem waluty.
Stanowisko tutejszego Organu:
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy są obowiazani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.
Przepis ust. 1 - zgodnie z ust. 2 ww. art. 106 ustawy - stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze.
W myśl ust. 3 ww. art. 106 ustawy - przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi.
Zgodnie z § 37 ust. 1 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. kwoty wyrażone w walucie obcej wykazane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (ust. 2).
W przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia - zgodnie z ust. 3 ww. § 37 rozporządzenia - kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego, przy czym przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Jednocześnie tutejszy Organ informuje, że zasady wystawiania faktur stwierdzających dokonanie świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju i jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej, zostały określone w przepisach ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r., które weszło w życie z dniem 1 czerwca 2005r.
Zgodnie z § 27 tego rozporządzenia - do ww. faktur stosuje się odpowiednio przepisy § 9, § 11 - 23 i § 26. Faktury te powinny zawierać dane określone w § 9, z wyjątkiem stawki podatku i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Natomiast w przypadku świadczenia usług, o których mowa m.in. w art. 27 ust. 3 pkt 2, faktura dokumentująca wykonanie tych czynności powinna zawierać numer, pod którym nabywca usługi jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego, innym niż terytorium kraju, oraz informację, że zobowiązanym do rozliczenia tego podatku jest nabywca usługi.