POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP443/24/2005/IPP

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 07.06.2005, sygn. PP443/24/2005/IPP, Urząd Skarbowy w Pleszewie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 i art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60 ) w związku z wnioskiem z dnia ... złożonym przez Sp.C. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego

uznaje za prawidłowe stanowisko Spółki zawarte we wniosku złożonym w dniu ... dotyczącym zastosowania 7% stawki podatku VAT w przypadku wykonania usług remontowo-modernizacyjnych drogi dojazdowej do budynku mieszkalnego przy, której znajdują się również garaże.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w ... realizując normę art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia.1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60) w związku z Państwa wnioskiem z dnia ... dotyczącym zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, udziela odpowiedzi na pytanie postawione w w/w. piśmie o treści: " Firma nasza ma wykonać remont i modernizację na zlecenie Miasta i Gminy. Umowa została już podpisana Jest to ślepa ulica, która stanowi dojazd do budynku mieszkalnego, przy której znajduje się tylko kilka garaży. W związku z powyższym zamierzamy wystawić fakturę ze stawką VAT 7%".

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego oraz dołączonego do wniosku oświadczenia wydanego przez Urząd Miasta i Gminy przedmiotowa droga jest własnością gminy, ale nie posiada kategorii drogi gminnej. Prace remontowo-modernizacyjne drogi realizowane będą w ramach przedsięwzięć związanych z budownictwem mieszkaniowym.

Stanowisko podatnika: " Uważamy, że jest to usługa dot. robót budowlano montażowych, związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. W odniesieniu do tego typu usług, zgodnie z art.146 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług stosuje się do 31 grudnia 2007 roku stawkę podatku w wysokości 7%".

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami ) do dnia 31.12.2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do:

- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, - obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Równocześnie ust. 2 tegoż artykułu stanowi, że przez "roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego".

Ustawodawca definicję obiektów budownictwa mieszkaniowego zawarł w art. 2 pkt 12, przez które - na gruncie omawianej ustawy - należy rozumieć budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych symbol 111, 112, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupów oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodne z art. 146 ust. 3 cytowanej ustawy przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:

1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, 2. urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę, 3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

W świetle powołanych przepisów budowę i modernizację drogi dojazdowej do budynku mieszkalnego realizowana w ramach przedsięwzięć budownictwa mieszkaniowego, która nie jest drogą publiczną należy uznać za infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu i opodatkować 7-procentową stawką podatku VAT.

W przypadku gdyby realizowana infrastruktura towarzysząca miała związek zarówno z budynkami mieszkalnymi, jak i innymi obiektami, należałoby wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami niemieszkalnymi i opodatkować zrealizowaną inwestycję zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami, tj. 7 % dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowy i 22 % dla pozostałej części.

Powyższe postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia - ewentualna zmiana stanu prawnego skutkuje utratą aktualności interpretacji..

Urząd Skarbowy w Pleszewie