Temat interpretacji
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynika z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Z unormowania tego wynika, że w zakresie w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tejże ustawy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. wyżej ustawy o podatku VAT stanowi, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Z powyższego przepisu wynika więc, że prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w dokonywanych zakupach (wydatkach) uzależnione jest od istnienia związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami i uzyskiwanymi przychodami, pozwalającymi na zakwalifikowanie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ciężar udowodnienia powyższego faktu spoczywa na podatniku. Zdaniem tutejszego organu podatkowego wydatek na zakup kamery video w celu robienia zdjęć, nie może zostać uznany za koszt uzyskania przychodu, ponieważ nie wskazał Pan związku pomiędzy poniesieniem wydatku a uzyskaniem przychodu z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.
Zatem nie spełnia Pan warunku pozwalającego na uznanie, że zakupiony sprzęt - kamera video pozostaje w ścisłym związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą i tym samym uznania tego zakupu za koszt uzyskania przychodu. W związku z powyższym nie przysługuje Panu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tego sprzętu. Nadmienia się, że Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał również odrębną interpretację w zakresie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego na dzień wydania postanowienia.