P O S T A N O W I E NI E - Interpretacja - PP/443-36/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.05.2005, sygn. PP/443-36/05, Urząd Skarbowy w Sopocie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E NI E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 927 z późn. zm.) po ponownym rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego przez subagenta na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego

stwierdzam, że:

stanowisko podatnika przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U z a s a d n i e n i e

W złożonym w tut. organie podatkowym piśmie z dnia 3 stycznia 2005r. Podatnik przedstawił stan faktyczny z którego wynika, iż Spółka jest agentem ubezpieczeniowym działającym na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2003r o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Spółka świadczy swoje usługi na podstawie umów o współpracy zawieranych z osobami fizycznymi, będącymi osobami wykonującymi czynności agencyjne (zwanymi "subagentami"). Zgodnie z treścią wskazanych umów, subagencji będą świadczyć swoje usługi na rzecz towarzystw ubezpieczeniowych, ale w imieniu Spółki, która figurować będzie jako agent ubezpieczeniowy zawierający z klientem umowę ubezpieczenia.

Pismem z dnia 20 maja 2005r Podatnik złożył uzupełnienie do wyżej wymienionego pisma informując, że w zakresie czynności wykonywanych przez subagenta wchodzi:

  • nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi klientami,
  • ustalanie potrzeb ubezpieczeniowych klienta,
  • negocjacje z klientem w ramach jego oczekiwań i możliwości w zakresie danego rynku,
  • prezentowanie oferty lub ofert ubezpieczeń, o które wnioskuje klient,
  • przygotowywanie wniosku o ubezpieczenie,
  • wyliczanie składki ubezpieczeniowej,
  • wypisywanie polis w ramach zaakceptowanej przez klienta oferty,
  • podpisywanie polis w imieniu STBU Biuro Ubezpieczeń,
  • rozliczanie się z zainkasowanej składki ( w ramach przyjętych w umowie zasad),
  • rozliczeniem się z pobranych druków ścisłego zarachowania (w ramach przyjętych w umowie zasad).

W ramach powyższych czynności, pod warunkiem podpisania przez klienta polisy i zapłaceniu składki oraz otrzymaniu przez STBU Biuro Ubezpieczeń wynagrodzenia prowizyjnego z tytułu zawarcia danej umowy, osoba wykonująca powyższe czynności otrzymuje wynagrodzenie w wysokości stanowiącej określony w umowie procent od wynagrodzenia, które otrzymuje STBU Biuro Ubezpieczeń od zakładów ubezpieczeń.

Podatni zwrócił się z zapytaniem, czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług świadczenie usług pośrednictwa ubezpieczeniowego przez subagenta na rzecz agenta ubezpieczeniowego, który świadczy wskazaną usługę na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego jako własną.

Zdaniem wnioskodawcy czynności subagenta - o ile nie stanowią czynności doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych - kwalifikują się do czynności objętych zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu swojego stanowiska Podatnik powołuje się na załącznik nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług. Zgodnie z którym od podatku od towarów i usług zwolnione są usługi pośrednictwa finansowego (ex 65-67), z wyłączeniem doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20-10-00.20-00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładów ubezpieczeń.

Z rodzaju czynności wykonywanych przez subagentów wynika, że mieszczą się one w ramach usług sklasyfikowanych w PKWiU 67.20 - nie są one jednak czynnościami doradztwa ubezpieczeniowego i wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, tutejszy Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt.1 wyżej cytowanej ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług wymienione w załączniku nr 4 do tej ustawy. W powołanym wyżej załączniku w poz. 3 wymienione są usługi pośrednictwa finansowego, zakwalifikowane wg PKWiU do Sekcji ex (65-67) z wyłączeniem:

  1. działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
  2. usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
  3. usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10.-00.20),
  4. usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
  5. usług ściągania długów oraz factoringu,
  6. usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust.1 pkt.12 ustawy,
  7. usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust.1 pkt.12 ustawy,
  8. transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
  9. transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

    Mając powyższe na uwadze tutejszy organ podatkowy stwierdza, iż w przedstawionym stanie faktycznym świadczone przez subagenta usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego na rzecz agenta ubezpieczeniowego, który świadczy wskazaną usługę na rzecz towarzystwa ubezpieczeniowego jaką własną - o ile nie stanowią czynności doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych - są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

    Zatem tutejszy organ podatkowy stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku z dnia 3 stycznia 2005r. jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego i postanawia jak w sentencji.

    Urząd Skarbowy w Sopocie