P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP IV/443-7/05

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.04.2005, sygn. PP IV/443-7/05, Urząd Skarbowy w Sosnowcu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sosnowcu stwierdza, że stanowiskoPani, przedstawione we wniosku z dnia 12.01.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania stawki podatkowej w wysokości 0% dla opodatkowania podatkiem VAT wewnątrzwspólnotowych usług transportowych świadczonych na rzecz firmy belgijskiej będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium swojego kraju w sytuacji, gdy usługa ta rozpoczyna i kończy się na terytorium Belgii a firma belgijska odprowadza podatek VAT na terytorium swojego kraju w związku z nabyciem usługi, na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 2, art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jest

n i e p r a w i d ł o w e.

UZASADNIENIE

W dniu 12.01.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 23.03.2005r. (..) organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały usunięte w dniu 07.04.2005r.
Zgodnie z brzmieniem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 roku, Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 12.01.2005r. i jego uzupełnieniu wynika, iż podatnik podnajął ciągnik siodłowy wraz z kierowcą od innej firmy polskiej, celem świadczenia na rzecz firmy belgijskiej, na podstawie zawartego z tą firmą kontraktu, usługi transportowej związanej z przewozem rzeczy (towarów) po krajach Unii Europejskiej. Usługa ta rozpoczyna i kończy się na terytorium jednego państwa członkowskiego - Belgii.
Firma belgijska jest podatnikiem podatku od wartości dodanej zarejestrowanym na terytorium swojego kraju. Podatek VAT jest odprowadzany przez firmę belgijską jako usługobiorcę w Belgii tj. miejscu rozpoczęcia i zakończenia usługi transportowej.

Zgodnie ze stanowiskiem podatnika zwartym we wniosku i jego uzupełnieniu, winien on jako wykonawca usługi transportowej, o której wyżej mowa wystawiać dla kontrahenta belgijskiego fakturę VAT opodatkowując wykonaną usługę podatkiem od towarów i usług wg stawki 0% w związku z tym, iż firma belgijska odprowadza podatek od wartości dodanej na terytorium Belgii i podaje NIP belgijski, pod jakim jest zidentyfikowana w Belgii.

Tutejszy organ dokonuje oceny prawnej zaprezentowanego stanowiska jak niżej:

Miejscem świadczenia usług transportowych, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28 ustawy.
W myśl art. 28 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej "wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów", miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3. Wg ust. 3 wyżej cytowanego przepisu w przypadku gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.
W myśl art. 28 ust. 2 ww. ustawy wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, o której mowa w ust. 1 tego przepisu, jest również usługa transportu, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego, jeżeli bezpośrednio jest związana z wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy. Przepis ten określa stawki podatku właściwe dla podatników podlegających opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Biorąc powyższe przepisy prawne pod uwagę oraz przedstawiony przez podatnika stan faktyczny sprawy, z którego wynika, że rozpoczęcie i zakończenie usługi transportu towarów (rzeczy), świadczonej na rzecz belgijskiej firmy będącej podatnikiem podatku od wartości dodanej na terytorium swojego kraju, ma miejsce na terytorium jednego państwa członkowskiego innego niż terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podatnikiem zobowiązanym do odprowadzenia podatku będzie nabywca usługi, czyli firma belgijska wg stawki podatkowej obowiązującej na terenie Belgii. Natomiast firma polska, świadcząca przedmiotową usługę, będąca podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie opodatkuje świadczonej usługi, gdyż usługa ta, ze względu na miejsce jej świadczenia, pozostaje poza zakresem opodatkowania polskim podatkiem VAT, co jest zdeterminowane wyżej cytowanym przepisem art. 27 ust. 2 pkt 2 i art. 28 ustawy o podatku od towarów i usług.
Nadmienia się, iż podatnik świadczący przedmiotowe usługi na terytorium innego niż RP państwa członkowskiego, winien zapoznać się z przepisami podatkowymi obowiązującymi go na terytorium tego państwa.

Reasumując, w omawianym przypadku, na podstawie przedstawionego stanu faktycznego i według stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku, nie ma podstaw do stosowania przez podatnika stawki 0% w związku ze świadczeniem przedmiotowej usługi transportowej, gdyż usługa ta będzie opodatkowana przez belgijskiego usługobiorcę ze względu na miejsce świadczenia usługi.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku przez podatnika.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 ustawy - Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji: Izba Skarbowa w Katowicach, Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej: 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.
Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity: Dz. U. Nr z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) wniesione zażalenie winno zawierać znaki opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł.

Urząd Skarbowy w Sosnowcu