Temat interpretacji
P O S T A N O W I E N I E
Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Sp. z o.o. z dnia 09.03.2005r. (data wływu do Urzędu: 11.03.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. "Czy Spółka ma prawo do pełnego odliczenia (zwrotu) VAT naliczonego od faktur zakupu materiałów i usług z tytułu kosztów ponoszonych w związku z faktem posiadania siedziby w Warszawie?", Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny
postanawia:uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.
U z a s a d n i e n i e
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Strona jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, zidentyfikowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych w kraju. Przedmiotem działalności Spółki jest import z Japonii, Chin, Malezji, USA oraz nabycie z Wielkiej Brytanii towarów handlowych do składu celnego lub magazynu zlokalizowanego w Hamburgu i prowadzonego przez niemiecką spółkę logistyczną. Towary te są następnie sprzedawane z tego magazynu do klientów z Polski, innych krajów UE oraz krajów spoza Unii. Siedziba Spółki mieści się w Warszawie. W związku z jej utrzymaniem Spółka ponosi koszty.
Zdaniem Spółki podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących nabycia towarów i usług związanych z utrzymaniem siedziby należy rozliczać według struktury sprzedaży.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Ponadto w myśl ust. 8 pkt 1 w/w artykułu, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Zgodnie z art. 87 ust. 5 w/w ustawy na umotywowany wniosek, podatnikom dokonującym dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju i niedokonującym sprzedaży opodatkowanej przysługuje zwrot kwoty podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1. W myśl art. 90 ust. 1 ustawy o VAT, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, to zgodnie z ust. 2 tego artykułu, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
W świetle powołanych wyżej przepisów, mając na uwadze fakt, iż wykonywane przez Spółkę czynności nie podlegają opodatkowaniu w kraju, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego Spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycia towarów i usług związanych z utrzymaniem siedziby oraz prawo do zwrotu tych kwot w pełnej wysokosci.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.