Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że wykazywany w deklaracjach VAT naliczony jest związany z dwoma grupami czynności tzn. z ty... - Interpretacja - 1471/NUR2/443-134/05/EŁ

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.06.2005, sygn. 1471/NUR2/443-134/05/EŁ, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że wykazywany w deklaracjach VAT naliczony jest związany z dwoma grupami czynności tzn. z tymi, od których przysługuje odliczenie VAT naliczonego, jak i z tymi od których takie odliczenie nie przysługuje. W związku z powyższym Spółka stosownie do art.90 ustawy o VAT ustala proporcję jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności w związku którymi takie prawo nie przysługuje. Wątpliwości podatnika budzi kwestia, czy Spółka dla potrzeb ustalenia proporcji sprzedaży opodatkowanej całkowitego obrotu powinna uwzględniać także:

- czynności związane z importem usług niematerialnych, do których wystawia faktury wewnętrzne, nalicza VAT należny oraz odlicza VAT naliczony zgodnie z obowiązującymi przepisami cytowanej ustawy.

Stoi na stanowisku, że do obliczenia struktury obrotu nie należy uwzględniać czynności związanych z importem usług.


Zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (DZ.U. nr 54 poz. 535 ze zm.) - import usług, jest to świadczenie usług z tytułu wykonania których, podatnikiem jest usługobiorca usług o którym, mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, a w przypadkach określonych w art. 27 ust. 3 i 4 (m.in. dot importu usług niematerialnych), dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca.

Natomiast z art. 90 ust.3 i 4 ustawy o VAT wynika, że proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Powyższą proporcję, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, dla którego ustalana jest proporcja.

W liczniku ustalanej proporcji uwzględnia się roczny obrót z tytułu czynności, w związku z którymi przysługiwało podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, tzn wartość transakcji, które zgodnie z art. 86 ust. 1, w/w ustawy dają podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W mianowniku natomiast uwzględnia się całkowity obrót uzyskany z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, przy czym tak ustalony obrót pomniejsza się o wartość określoną w ust. 5 i 6 cytowanego przepisu :

- obrotu z tytułu dostawy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności,

- sporadycznych transakcji dotyczących nieruchomości,

- sporadycznych usług dotyczących usług pośrednictwa finansowego.

Należy zauważyć, że import usług w zależności od zakwalifikowania do odpowiedniej grupy usług, jest czynnością opodatkowaną lub zwolnioną z VAT. Tym samym dokonanie importu usługi opodatkowanej VAT, powoduje konieczność ustalenia podatku należnego, który z kolei jest podatkiem naliczonym.

W świetle powołanych wyżej przepisów w ocenie Naczelnika tut. Urzędu, przy ustalaniu struktury, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT, wartość czynności z tytułu importu usług winna być brana pod uwagę w przypadku ustalania wartości czynności, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie