POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP1-443/30/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 19.05.2005, sygn. PP1-443/30/05, Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 9 marca 2005 r. (data wpływu: 14.03.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 06.05.2005 r. (data wpływu 09.05.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Z treści pisma złożonego w tutejszym Organie podatkowym wynika, że wynajmuje Pani wraz z mężem własny budynek na cele niemieszkalne. Dochody uzyskane z tego tytułu są dzielone po połowie i wykazywane do opodatkowania wyłącznie podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Pomiędzy małżonkami istnieje małżeńska wspólność majątkowa. Ponadto Podatnik uzyskuje przychody z tytułu udziału w spółce prawa cywilnego, której przedmiotem nie jest wynajem lokali oraz z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy. Zajęte przez Wnioskodawcę stanowisko wskazuje, iż z tytułu najmu lokalu użytkowego każdemu z małżonków oddzielnie przysługuje kwota zwalniająca od podatku od towarów i usług w wysokości 10.000 euro, zgodnie zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Po analizie przedłożonego wniosku tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 207 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.) pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów i w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. W rnyśl art. 15 ust. 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług - działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W sytuacji gdy przedmiotem najmu są lokale niemieszkalne mieszczące się w nieruchomości stanowiącej współwłasność, podatnikiem podatku od towarów i usług z racji świadczonej usługi najmu jest każdy ze współmałżonków, który podpisał umowę najmu.
W związku z powyższym obrót z tytułu wynajmowania lokalu niemieszkalnego stanowiącego współwłasność małżeńską majątkową należy rozdzielić na małżonków. Z uwagi na fakt, iż małżeństwo nie należy do żadnej kategorii wymienionej w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wprzedmiotowej sprawie podatnikiem podatku od towarów i usług staje się odrębnie każdy z małżonków.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż każdy z małżonków (o ile nie prowadzi samodzielnie działalności gospodarczej), może korzystać z podmiotowego zwolnienia od podatku od towarów i usług do momentu przekroczenia kwoty określonej w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług ("zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. ") lub art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług ("podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego fest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8").

Stanowisko przedstawione przez Podatnika jest prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza