P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP1.443/57/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 22.06.2005, sygn. PP1.443/57/05, Lubelski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 14.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie korekty dotyczącej WNT - jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 14.03.2005 r. (data wpływu 23.03.2005r.) Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Jak wynika z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego spółka otrzymują od kontrahentów faktury korygujące dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) po upływie kilku miesięcy od wystawienia faktury pierwotnej.

W związku z tym powstaje wątpliwość za jaki miesiąc dokonać korekty deklaracji VAT-7 oraz informacji podsumowującej o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach i nabyciach.

Czy do miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT (data wystawienia faktury przez kontrahenta z UE) i do kwartału w którym ujęto nabycie wynikające z faktury pierwotnej czy też dokonać korekty WNT w rozliczeniu za miesiąc, w którym faktura korygująca WNT została wystawiona?

Zdaniem Spółki po otrzymaniu faktury korygującej od kontrahenta z UE należy skorygować deklarację VAT-7 za miesiąc, w którym została rozliczona faktura pierwotna oraz skorygować informację podsumowującą za ten okres.
Zgodnie z art. 20 ust.5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 6-9.
Z kolei z ust. 6 art. 20 ustawy wynika, że w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust. 5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.
Na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy dla udokumentowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nabywca wystawia fakturę wewnętrzną.
Dla wystawianych przez podatnika podatku od towarów i usług faktur wewnętrznych,o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, zgodnie z § 28 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971), stosuje się przepisy § 12, § 16-20, § 22, § 23 i § 26 rozporządzenia.

Ponieważ jak wcześniej zaznaczono do faktur wewnętrznych stosuje się zasady przewidziane dla faktur to w przypadku otrzymania faktury korygującej, która zmniejsza wartość podstawy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, Spółka powinna wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć podatek należny w miesiącu, w którym fakturę korygującą otrzymała, natomiast w przypadku otrzymania faktury korygującej, która zwiększa wartość podstawy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, Spółka jest uprawniona do rozliczenia podatku naliczonego za miesiąc , w którym fakturę otrzymała.

Jednakże przy określaniu momentu w którym należy dokonać korekty WNT konieczne jest wzięcie pod uwagę przyczyn powodujących korektę co wynika z ogólnych zasad ustawy o podatku od towarów i usług, wg których należy określić prawidłowy moment powstania obowiązku podatkowego i prawidłową kwotę podatku.

Pierwsza grupa przyczyn to takie gdy właściwie określono obowiązek podatkowy, a zmiana podstawy opodatkowania jest spowodowana zdarzeniami, które zaistniały po wystawieniu faktury np. udzielony rabat, zwrot towaru, a więc nie istniejących w momencie określania podstawy opodatkowania.

Drugie grupa to takie gdzie niewłaściwie określono obowiązek podatkowy, a zmiana podstawy opodatkowania spowodowana jest zdarzeniami istniejącymi w momencie wystawienia faktury np. błąd dotyczący ceny, zastosowanej stawki, brak uwzględnienia kosztów transportu, a więc takich, które istniały juz w momencie określania podstawy opodatkowania.
Jeśli chodzi o pierwszą grupę przyczyn to w takiej sytuacji korektę deklaracji VAT-7 (po stronie podatku naliczonego i należnego) należy odnieść do miesiąca, w którym otrzymano od kontrahenta fakturę korygującą , a w przypadku informacji podsumowującej korekta WNT dotyczyć będzie kwartału, w którym otrzymano od kontrahenta fakturę korygującą.

Z kolei druga grupa przyczyn powoduje, że korektę deklaracji VAT-7 (po stronie podatku naliczonego i należnego) należy odnieść do miesiąca, w którym ujęta została pierwotna faktura z tytułu WNT, a w przypadku informacji podsumowującej korekta WNT dotyczyć będzie kwartału, w którym ujęto fakturę pierwotną.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.

Lubelski Urząd Skarbowy