Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 128 ust. 1 i 2, art. 129 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 17.03.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.
W dniu 18.03.2005 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika.
We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Zgodnie z art. 129 ust. 2 podatnik otrzymujący dokumenty potwierdzające wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 pkt 2 upoważniony jest do dokonania korekty podatku należnego od tej dostawy. Ustawodawca nie precyzuje w rozliczeniu, za który miesiąc należy dokonać korekty, czy w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedaż tę wykazano jako opodatkowaną według stawki krajowej, czy też w rozliczeniu za miesiąc, w którym do podatnika wpłynął dokument potwierdzający dokonanie wywozu.Dotychczas korygowaliśmy deklarację za miesiąc, w którym dokonywana była sprzedaż. Prowadzi to jednak do dużej liczby korekt, gdyż często nasz pośrednik przekazuje nam dokumenty dotyczące kilku miesięcy. W jednym miesiącu występuje więc po 3 a nawet 4 korekty.
Wnioskodawca przedstawia stanowisko, iż prostsze w praktyce byłoby dokonywanie korekty w bieżącej deklaracji bez odwoływania się do poprzednich rozliczeń i korygowania deklaracji złożonej za miesiąc, w którym dokonywana była dostawa.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska Podatnika.
Opodatkowanie podatkiem od towarów i usług reguluje ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).Na podstawie art. 128 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o VAT zwrot podatku może być dokonany jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu.Zgodnie z art. 128 ust. 2 podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zawierającego w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy dostawie towarów. Wywóz towaru powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej.Na podstawie art. 129 ust.1 pkt 2 do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę podatku 0% pod warunkiem że przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument określony w art. 128 ust. 2, zawierający potwierdzenie wywozu tych towarów poza terytorium Wspólnoty.Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 pkt 2 art. 129 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od tej dostawy, nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy (art. 129 ust. 2) Ustawodawca nie precyzuje w ww. przepisie, za który miesiąc należy dokonać korekty podatku należnego. Czy korekta ma zostać złożona za miesiąc, w którym pierwotnie deklarowano daną sprzedaż (ze stawką krajową) czy powinna zostać dokonana w bieżącej deklaracji.Należy więc uznać, że oba sposoby dokonywania korekty podatku należnego są prawidłowe.W przypadku bowiem, gdy ustawodawca zastrzega sposób dokonania korekty, wyraża to w przepisie prawa, jak np. w art. 41 ust. 9 dotyczącym eksportu, gdzie znalazł się zapis o "dokonaniu korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów.
Reasumując, korekty podatku należnego od dostawy towarów poza terytorium Wspólnoty można dokonać zarówno za miesiąc, w którym sprzedaż wykazano jako opodatkowaną według stawki krajowej jak i w bieżącej deklaracji.Tut. organ podatkowy zauważa jednocześnie, że nie w każdym przypadku "bieżącą deklaracją" będzie deklaracja za miesiąc, w którym otrzymano dokument TAX FREE.Brzmienie art. 129 ust. 1 pkt 2 wskazuje, że warunkiem zastosowania stawki 0% jest otrzymanie tego dokumentu przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc.W związku z powyższym przypadek otrzymania dokumentu TAX FREE np. 2 czerwca upoważnia do dokonania korekty podatku należnego w deklaracji za maj - chyba, że deklaracja za maj została już złożona.
Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku, odnosi się do przestawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego oraz obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.