UZASADNIENIE - Interpretacja - PP/443-168-1/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.11.2005, sygn. PP/443-168-1/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

UZASADNIENIE

Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 15 września 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dot. opodatkowania podatkiem VAT czynności związanych z udziałem Podatnika w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - stwierdza, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 16 września 2005 r. w kancelarii tutejszego Urzędu Skarbowego Podatnik złożył wniosek z dnia 15 września 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w sprawie opodatkowania podatkiem VAT wykonywanych przez Niego czynności wchodzących w zakres obowiązków wiceprezesa zarządu.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku.

Wnioskodawca jest wiceprezesem zarządu Sp. z o.o. X z siedzibą w X. Za pełnienie tej funkcji (uczestnictwo w zarządzie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), tj. prowadzenie spraw i reprezentowanie spółki oraz podejmowanie innych czynności wchodzących w zakres obowiązków wiceprezesa zarządu, lecz pozostających poza zakresem umowy o pracę, otrzymuje ryczałtowe wynagrodzenie miesięczne ustalone uchwałą rady nadzorczej spółki, w oparciu o zapisy umowy spółki. Jednocześnie wnioskodawca jest zatrudniony w Sp. z o.o. Y z siedzibą w X na podstawie umowy o pracę na stanowisku wicedyrektora ds. prawno-organizacyjnych i otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie.

W świetle powyższego Podatnik zwraca się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie czy, w związku z pełnieniem funkcji prezesa zarządu w spółce z o.o., jest On podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy przeciwko uznaniu wiceprezesa zarządu spółki kapitałowej, w związku z działaniem w tym charakterze, za podatnika VAT przemawiają następujące powody:
1) brak podstaw do uznania, że wiceprezes zarządu spółki kapitałowej, działając w tym charakterze wykonuje na rzecz spółki czynności usługowe, przez co nie spełnia warunku określonego w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT,
2) wiceprezes zarządu jest związany ze spółką stosunkiem prawnym o charakterze organizacyjnym wynikającym z aktu powołania go w skład zarządu, który to akt powołania wyznacza warunki wykonywania czynności, wynagrodzenie oraz odpowiedzialności spółki wobec osób trzecich za podejmowane przez wiceprezesa zarządu działania lub zaniechania, w związku z czym zachodzą przesłanki wyłączające z zakresu podmiotowego opodatkowania określone w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT.

Mając powyższe na uwadze - w ocenie Podatnika - istnieją podstawy, aby uznać za spełniony w stosunku do niego warunek określony w art. 15 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o VAT dotyczący wyłączenia z zakresu podmiotowego opodatkowania podatkiem od towarów i usług pełnionej za wynagrodzeniem funkcji wiceprezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, co następuje.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Na podstawie ust. 2 art. 15 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Stosownie do art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31.05.2005 r., za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1 nie uznaje się czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Zgodnie z art. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90 z 2005 r., poz. 756), która na podstawie art. 9 weszła w życie od 1 czerwca 2005 r. pkt 3 ust. 3 art. 15 otrzymał brzmienie: "z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich".

W świetle ww. unormowania, zarówno w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31.05.2005 r. jak i obecnie chodzi o taki stosunek prawny, który cechuje brak samodzielności osoby realizującej czynności, przy wykonywaniu tych czynności wykonujący korzysta wyłącznie lub przede wszystkim z organizacji struktury podmiotu, na rzecz którego działalność jest prowadzona, nie ponosi ryzyka ekonomicznego, nie ponosi odpowiedzialności wobec osób trzecich za wyrządzone szkody.

Wynagrodzenie z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu spółki z o.o. należy zaliczyć do przychodów wymienionych w art. 13 ust. 7 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych który stanowi, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego potwierdza stanowisko wnioskodawcy, iż w związku z jego powołaniem w skład zarządu pomiędzy Nim a spółką istnieją więzy prawne regulujące warunki wykonywania tych czynności, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności spółki wobec osób trzecich. Wobec powyższego wykonywane czynności nie stanowią samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 w związku z ust. 1 i z tego tytułu ich wykonawca nie spełnia definicji podatnika podatku od towarów i usług. Skutkiem powyższego wykonywane czynności nie podlegają opodatkowaniu według przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:
- iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy oraz do czasu zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu