Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku ze złożonym w dniu13.01.2005r. wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowaniaprawa podatkowego, uzupełnionego pismem z dnia 25.01.2005r. rozstrzygając kwestię prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT przy dostawie towarów na podstawie umowy komisu Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku postanawia stwierdzić, iż stanowisko przedstawione przez Pana Pełnomocnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Jak wynika z treści wniosku, jest Pan komisantem dokonującym w imieniu własnym, lecz na rachunek komitentów sprzedaży należących do nich towarów używanych tj. sprzętu RTV, telefonów komórkowych, itp. osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej.
Na tle powyższego stanu faktycznego zostało zadane następujące pytanie: - czy podatnik po 1 maja 2004r. ma prawo pomniejszyć podatek należny za dany okres rozliczeniowy o podatek naliczony wynikający z faktury VAT dokumentującej dostawę towarów przez klienta z tytułu zawartej po 1 maja 2004r. umowy komisu?
Zdaniem Pełnomocnika Pana, po 1 maja 2004r. podatnik ma prawo na podstawie art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług pomniejszyć podatek należny za dany okres rozliczeniowy o podatek VAT naliczony wynikający z faktury VAT wystawionej przez komisanta z tytułu dostawy towarów będących przedmiotem umowy komisu, z tym, że komitent musi być na dzień wykonania dostawy towarów podatnikiem VAT czynnym.
Na mocy przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zmianie uległy zasady opodatkowania transakcji w ramach umowy komisu. Czynności wykonywane przez komisanta na podstawie umowy komisu nie są już traktowane jako usługa.
Jak wynika z art. 7 ust. 1 pkt. 3 cyt. ustawy wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej traktowane jest jako dostawa towarów.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Kwotę podatku naliczonego stanowi, stosownie do art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit. c, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu.
Do wystawienia faktur, oznaczonych wyrazami "FAKTURA VAT" uprawnieni są natomiast zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej (§ 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).
Biorąc pod uwagę przedstawione uregulowania prawne, w sytuacji nabycia towarów przez komisanta na podstawie umowy komisu po 1 maja 2004r. od komitenta będącego podatnikiem podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przez komitenta z tytułu dostawy towarów wynikającego z faktury VAT na ogólnych zasadach określonych w przepisach o podatku od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej/.