Temat interpretacji
Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą (sklep chemiczny) i jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Jednocześnie jest zatrudniona w firmie (...) sp. z o.o. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Na podstawie umowy cywilnoprawnej wykonuje również dla firmy (...) sp. z o.o. tłumaczenia, które nie wchodzą w zakres jej obowiązków wynikających z umowy o pracę.
Zapytanie:Czy w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004r. ze zm.) obowiązujących od dnia 01.06.2005r. czynności wykonywane na podstawie umowy cywilnoprawnej na rzecz pracodawcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz czy podatnik ma prawo wystawiać faktury Vat.
Stanowisko strony:W świetle art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, podmiot który nie zatrudnia pracowników i osobiście wykonuje czynności zlecone przez firmę, będąc jednocześnie pracownikiem tej firmy, nie ma podstaw prawnych do opodatkowania usług wykonywanych poza stosunkiem pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Stanowisko organu podatkowego:W myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z 2004r. ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Art. 1 pkt 6 lit a tiret pierwsze ustawy z dnia 21 kwietnia 2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2005r. nr 90 poz. 756) z dniem 1 czerwca 2005r. w art. 15 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług uchylił pkt 2, który nie uznawał za wykonywaną samodzielnie dzialalność gospodarczą czynności wykonywanych na podstawie umowy zlecenia na rzecz swojego pracodawcy.
W związku z powyższym od dnia 1 czerwca 2005r. osoby fizyczne wykonujące czynności w ramach umów cywilnoprawnych i jednocześnie pozostające w stosunku pracy ze zleceniodawcą nie korzystają automatycznie z wyłączenia z ustawy o podatku od towarów i usług z tego tytułu.
A zatem czynności te (o ile nie spełniają innych warunków z ustawy określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 lub ust. 3a) podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i podatnik ma prawo wystawić fakturę Vat dokumentującą ich wykonanie.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.