POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-48/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.04.2005, sygn. PP/443-48/05, Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z dn. 14.01.05r. Dz. U. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu Pana wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku w pytaniu Nr l stanowisko dotyczące sposobu naliczania podatku VAT od sprzedaży po przekroczeniu kwoty 10 000 euro, w przypadku niedokonania rejestracji do podatku VAT od momentu osiągnięcia tej kwoty - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


Jak wynika z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego - prowadząc działalność gospodarczą polegającą na usługach poligraficznych - w m-cu 11.2003 r. jako podatnik zwolniony podmiotowo - przekroczył Pan wartość sprzedaży w wysokości 10 000 euro, niemniej jednak z uwagi na błędną interpretację przepisów - rejestracji do podatku VAT dokonał Pan dopiero 08.12.2004 r.
Pana pytanie dotyczy sposobu obliczenia podatku od towarów i usług od wartości sprzedaży dokonanej w okresie od utraty prawa do zwolnienia od podatku VAT do dnia rejestracji do tego podatku.

Jak wynika z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z dnia 8.01.1993 r. obowiązującej w chwili przekroczenia wartości sprzedaży oraz z obowiązującego od dnia 1.05 2004 r. art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - podstawą opodatkowania w podatku od towarów i usług jest obrót. Obrotem jest kwota nałeżna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna to inaczej wartość brutto sprzedaży, a więc wartość wraz z podatkiem VAT, który to podatek może być obliczany (stosownie do przepisu art. 85 ustawy) jako iloczyn wartości sprzedaży i stawki 18,03% dla towarów i usług objętych stawką podatku 22%.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przpisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze