Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 tekst jednolity) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w złożonym w dniu 03.03.2005 r. wniosku za prawidłowe z obowiązującym stanem prawnym.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 28.02.2005 r. (wpływ do tut. Urzędu Skarbowego w dniu 03.03.2005 r.) Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do opodatkowania podatkiem VAT importu usług transportowych.
Przedstawiając stan faktyczny Podatnik poinformował, że przy realizacji eksportu towarów korzysta z usług transportowych wykonywanych przez podmioty zagraniczne, w tym z państw spoza Unii Europejskiej.
Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie Podatnik stwierdził, że usługi transportowe wykonywane przez te podmioty traktuje jako usługi transportu międzynarodowego. Wartość takiej usługi na odcinku krajowym opodatkowuje stawką 0%, dokumentując tę część wartości usługi fakturą wewnętrzną.
Opisany we wniosku stan faktyczny wskazuje, że ma miejsce import usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 w związku z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.) to znaczy, że podmiot świadczący usługę posiada siedzibę (miejsce zamieszkania, miejsce pobytu) poza terytorium kraju, noszący znamiona międzynarodowego transportu drogowego.
Definicja międzynarodowego transportu drogowego została zawarta w art. 83 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. W rozumieniu tego przepisu przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów:- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty,- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju,- z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt),- z miejsca wyjazdu (nadania) na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) poza terytorium Wspólnoty lub z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju.
Miejscem świadczenia usług transportu międzynarodowego towarów ustala się zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Jest to miejsce gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28.
Stawka podatku VAT na usługi transportu międzynarodowego towarów świadczonych na odcinku przebiegającym przez Polskę wynosi 0%, co wynika z treści art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług.
Wartość usługi na odcinku krajowym dla celów ewidencyjnych winna być dokumentowana fakturą wewnętrzną, zgodnie z § 28 rozporządzenia Ministra Finansów z 27.04.2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz.971).
Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, oraz nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.
Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie wnosi się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Radzyniu Podlaskim.
W przypadku składania zażalenia należy dołączyć znaki opłaty skarbowej w wysokości 5 zł. od zażalenia oraz 50 gr. od każdego załącznika. Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie