Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 04.01.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 06.01.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie miejsca opodatkowania usług na ruchomym majątku rzeczowym wykonanych na towarach przemieszczonych na terytorium kraju przez podatnika podatku od wartości dodanej, które po wykonaniu usług nie zostały przemieszczone z powrotem na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione
stwierdza, że:
stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego
Uzasadnienie
Podatnik realizuje kontrakt na montaż dźwigów RTG z materiałów i części gotowych RTG sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej i z krajów trzecich.
Powyższe materiały i części suwnic są własnością kontrahenta z Unii Europejskiej (Podatnik przyjmuje powyższe materiały bezpłatnie i traktuje jako materiał powierzony). Odbiór zmontowanych dźwigów następuje poprzez podpisanie protokołu odbioru technicznego na terenie Polski przez przedstawiciela firmy z Finlandii. Jednocześnie jednak odebrane dźwigi bezpośrednio z Polski wysyłane są do krajów trzecich oraz do innych niż Polska krajów Unii Europejskiej tzn. nie wracają do Finlandii. Kraje trzecie oraz inne kraje Unii Europejskiej stanowią miejsce ostatecznej dostawy towaru dla strony fińskiej, zaś Podatnik posiada dokumenty celne przejścia towaru przez granicę Unii Europejskiej oraz dokumenty wywozu zmontowanych konstrukcji, w przypadku ich wywozu z terytorium Polski do krajów Unii Europejskiej.
Dla rozliczenia powyższej usługi kontrahent z Finlandii podaje swój NIP FI.
Podatnik zwraca się z zapytaniem czy w sytuacji, gdy - kontrahent z Unii Europejskiej nie zarejestruje się w Polsce (mimo takiego obowiązku) i dla rozliczenia czynności wykonywanej przez polskiego Podatnika kontrahent ten poda swój NIP FI, pod którym jest zarejestrowany na potrzeby rozliczania podatku od wartości dodanej w Finlandii ? to usługa realizowana na ruchomym majątku rzeczowym przez Podatnika, przy spełnieniu warunków wymienionych w art. 28 ust. 7 i 8 ustawy o VAT, traktowana będzie nadal jako sprzedaż nieopodatkowana w Polsce.
Podatnik zapytuje ponadto czy brak wypełnienia obowiązku rejestracji przez kontrahenta z Unii Europejskiej może w jakiś sposób oddziaływać na polskiego Podatnika.
Zdaniem Podatnika, jeżeli kontrahent z Finlandii nie dokonał rejestracji w Polsce (mimo takiego obowiązku) i podaje NIP unijny, pod którym jest zidentyfikowany na terytorium państwa członkowskiego innym niż Polska, to przedmiotowa usługa wykonywana przez Podatnika nadal nie będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce lecz w kraju kontrahenta unijnego.
Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik realizuje kontrakt na montaż dźwigów RTG z materiałów i części gotowych RTG sprowadzanych z krajów Unii Europejskiej i z krajów trzecich.
Powyższe materiały i części gotowe RTG (służące do montażu przedmiotowych dźwigów) Podatnik otrzymuje od kontrahenta z Finlandii bezpłatnie i traktuje jako materiał powierzony. A zatem Podatnik wytwarza nowy produkt zarówno z materiałów własnych oraz z materiałów powierzonych przez kontrahenta zagranicznego, przyjętych przez Podatnika bezpłatnie.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż Podatnik świadczy usługi na ruchomym majątku rzeczowym, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT.
W związku z faktem, iż pojęcie ?usług na ruchomym majątku rzeczowym? nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT, termin ten należy interpretować w oparciu o wykładnię językową, jako wszelkie usługi wykonywane przez podatnika, w wyniku których następuje wytworzenie nowego produktu z powierzonych materiałów, jego przerobienie lub ulepszenie, przy czym podatnik świadczący usługę nie jest właścicielem towaru powierzonego ani towaru wytworzonego, przerobionego lub ulepszonego. W takim przypadku należność Podatnika (usługodawcy) obejmuje wyłącznie samą wartość usługi.
Nawiązując do ww. wykładni językowej podkreślić należy, że o ile dostarczony przez kontrahenta materiał będzie podlegał przerobieniu, czy też ulepszeniu, to istnieje podstawa do uznania, że wystąpi usługa, o której mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy o VAT. Zgodnie z brzmieniem powołanego przepisu, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.
Stosownie do art. 28 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Natomiast w myśl art. 28 ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.
Należy zwrócić uwagę, iż w przedstawionym przez Podatnika stanie faktycznym, odbiór zmontowanych dźwigów następuje na terytorium kraju (poprzez podpisanie protokołu odbioru technicznego przez przedstawiciela firmy z Finlandii). Jednakże dźwigi te nie wracają do Finlandii, lecz bezpośrednio z Polski wysyłane są do krajów Unii Europejskiej lub do krajów trzecich.
A zatem kontrahent z Finlandii powinien dokonać rejestracji w Polsce dla potrzeb rozliczenia nietransakcyjnego nabycia swoich towarów, uzyskując NIP PL; bowiem ani ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, ani przepisy wykonawcze do ustawy o VAT nie przewidują przypadków wyłączających lub zwalniających z obowiązku rejestracji kontrahenta z Unii Europejskiej w Polsce, które mogłyby mieć zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym.
Mamy tu bowiem do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów za wynagrodzeniem.
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem zostało wymienione w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.
Zgodnie z tym przepisem opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają bowiem:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- eksport towarów,
- import towarów,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Natomiast zgodnie z definicją zawartą w art. 9 ust. 1 ustawy o VAT, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.
W myśl przepisu art. 11 ust. 1 przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniemrozumie się równieżprzemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.
Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego kontrahent z Finlandii przemieszcza należące do niego towary na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast towary te będą służyły czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju. Kontrahent fiński będzie bowiem dokonywał wywozu gotowych wyrobów do krajów trzecich oraz do innych niż Polska krajów Unii Europejskiej. A zatem będzie on dokonywał eksportu lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż przemieszczenie przez kontrahenta fińskiego na terytorium Polski towarów (na których mają zostać wykonane usługi przez polskiego usługodawcę), które następnie zostaną wywiezione do krajów trzecich oraz do innych niż Polska krajów Unii Europejskiej (nie powrócą do kraju, z którego zostały pierwotnie przywiezione) stanowi dla niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium Polski, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT.
Nie zachodzi bowiem w niniejszym stanie faktycznym przypadek określony w art. 12 ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym, przemieszczenia towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1, przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz nie uznaje się za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w przypadku gdy na towarach mają zostać na terytorium kraju wykonane usługi na rzecz tego podatnika, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi, z powrotem przemieszczone na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione.
Tut. Organ zwraca ponadto uwagę, iż w analizowanej sytuacji nie będzie miało również zastosowania zwolnienie na podstawie § 11a ust. 1 i 2 rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).
Zgodnie bowiem z tymi przepisami zwalnia się od podatku wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przemieszczonych na terytorium kraju przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz w przypadku, gdy na tych towarach mają zostać na terytorium kraju wykonane usługi na rzecz tego podatnika. Zwolnienie to stosuje się pod warunkiem, że towary po wykonaniu usług zostaną przemieszczone niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni, czasowo na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione, w celu wykonania na tych towarach usług, przed przemieszczeniem ich na terytorium państwa członkowskiego, z którego zostały pierwotnie wywiezione.
Mając na uwadze powyższe przepisy należy uznać, iż przedmiotowa transakcja stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w myśl przepisów art. 11 ust. 1 ustawy o VAT, zaś kontrahent z Finlandii, dla potrzeb jej rozliczenia winien zarejestrować się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W konsekwencji kontrahent z Finlandii otrzyma numer identyfikacji podatkowej na potrzeby podatku od towarów i usług, którym będzie posługiwał się przy rozliczaniu transakcji na terytorium kraju.
Dokonując zatem transakcji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej kontrahent fiński ma obowiązek umieszczać ten numer na fakturach oraz w ofertach.
Natomiast w przypadku, gdy w analizowanej sytuacji kontrahent z Finlandii nie dokona rejestracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo dokona, ale dla rozliczenia przedmiotowej transakcji poda swój NIP FI, nie ma podstaw do wyłączenia stosowania przepisów art. 28 ust. 7 i 8 ustawy o VAT (oczywiście przy spełnieniu pozostałych warunków z tych przepisów wynikających ? tj. niezwłoczny, nie późniejszy jednak niż w terminie 30 dni od dnia wykonania usługi, wywóz z terytorium kraju) tzn. uznania iż miejscem świadczenia przedmiotowych usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer (Finlandia) czyli w konsekwencji uznania tej transakcji jako nieopodatkowanej w Polsce.