Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, po rozpatrzeniu wniosku P. W. ... z dnia 4 lutego 2005 r. (data wpływu do organu podatkowego w dniu 23 lutego 2005 r.), uzupełnionego pismami z dnia 4 maja 2005 r. oraz z dnia 16 maja 2005 r. w zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego
postanawia
uznać przedstawione przez podatnika stanowisko dotyczące zwolnienia od podatku od towarów i usług zbycia wieczystego użytkowania gruntu wraz ze związaną z nim budowlą - utwardzonym placem magazynowym, za prawidłowe.
Uzasadnienie
W dniu 23 lutego 2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Podatnik zamierza nabyć budowlę, stanowiącą utwardzony plac magazynowy, która składa się z utwardzonej płyty betonowej, sieci kanalizacji deszczowej, instalacji elektrycznej wraz ze słupami oświetleniowymi, bramy i ogrodzenia. Obecnie wynajmuje przedmiotowy plac, na dowód czego przedstawiono umowę nr 7/2004, zawartą w dniu 15 marca 2004 r.
Strona umowy, będąca wynajmującym, posiada prawo wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajduje się przedmiotowy plac.
Zdaniem podatnika, plac jest towarem używanym w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Dodatkowo podatnik informuje, iż przy zakupie przedmiotowego placu nabywcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
We wniosku podatnik zwraca się z zapytaniem, czy zbycie ww. placu magazynowego wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu będzie podlegać zwolnieniu od podatku od towarów i usług.
Zdaniem podatnika, dostawa utwardzonego placu magazynowego wraz ze zbyciem prawa wieczystego użytkowania gruntu, na którym znajduje się plac magazynowy, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 wyż. cyt. ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług.
Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego we wniosku stanowiska dotyczącego interpretacji prawa podatkowego, organ podatkowy informuje.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W myśl art. 43 ust. 2 cyt. ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się:
- budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
- pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Zgodnie z art. 43 ust. 6 cyt. ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej, a podatnik:
- miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
- użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Z kolei, stosownie do § 8 ust. 1 pkt 12 wyż. cyt. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0 %.
Mając na uwadze przedstawiony w piśmie podatnika stan faktyczny, z którego wynika, że utwardzony plac magazynowy jest towarem używanym, a dokonującemu jego dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i zarazem nie zachodzą przesłanki wymienione w art. 43 ust. 6 cyt. ustawy o VAT, dostawa tej budowli podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług. W konsekwencji, w myśl cyt. wyż. przepisu § 8 ust. 1 pkt 12 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów, zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz ze znajdującym się na nim placem magazynowym korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Jednocześnie informuję, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa udzielona interpretacja nie jest wiążąca dla strony. Wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia, o czym stanowi art. 14b § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.
Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.
Zażalenie, zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.