Temat interpretacji
Spółka w przedmiotowym wniosku podała, iż prowadzi działalności usługową w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji profesjonalnego sprzętu RTV oraz sprzętu do operowania sprzętem i obrazem w obiektach budownictwa mieszkaniowego - w gospodarstwach domowych. Usługi polegają na instalacji anten satelitarnych Cyfra+ w mieszkaniach i domkach jednorodzinnych osób fizycznych /PKOB 11/. Kosztorys standardowej usługi instalacyjnej obejmuje: umocowanie 10 mb kabla po elewacji, umocowanie kabla w pomieszczeniu, montaż wysięgników i dybli stalowych, podłączenie telewizora, wieży HiFi, magnetowidu oraz zapoznanie z obsługą sprzętu Cyfry+. Ponadto Spółka podała, że do tej pory na te usługi stosuje stawkę podatku VAT w wys. 22%.
Spółka podała, że przedmiotowe usługi zdaniem Spółki mieszczą się w grupowaniach PKWiU:
- 45.31.11-00.00 "roboty związane z montażem instalacji i osprzętu elektrycznego w budynkach mieszkalnych",
- 45.31.23-00.00 "roboty związane z instalowaniem anten mieszkaniowych".
Zdaniem Spółki świadczone usługi są usługami budowlano-inwestycyjnymi, do których można zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wys. 7% - zgodnie z art. 146 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./.
Stanowisko to jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1
pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej ,,podatkiem"", podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a i b cytowanej ustawy o VAT w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do m. in.:
- robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
- obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Na podstawie art. 146 ust. 2 ww. ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Na podstawie art. 146 ust. 3 ww. ustawy przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:
- sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
- urządzenia i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
- urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy o VAT przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych:
111 - budynki mieszkalne jednorodzinne,
112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
W świetle przedstawionych we wniosku grupowań PKWiU usługi sklasyfikowane pod poz. PKWiU: 45.31.11.-00.00 - roboty budowlane instalacyjne, związane z montażem instalacji i osprzętu elektrycznego w budynkach mieszkalnych" oraz 45.31.23.-00.00 - roboty budowlane instalacyjne, związane z instalowaniem anten mieszkaniowych, o ile związane są z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o VAT do dnia 31 grudnia 2007r., będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 7%.
Jednocześnie podaje się, iż organ podatkowy nie posiada kompetencji w zakresie klasyfikowania statystycznego usług świadczonych przez podatników.
Zatem w celu uzyskania opinii klasyfikacyjnej co do prawidłowości zaklasyfikowania statystycznego wg PKWiU świadczonych usług, należy wystąpić z wnioskiem do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi /ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź/.
Zatem wobec nie przedstawienia opinii organu statystycznego przez Wnioskodawcę, tut. organ podatkowy udzielając niniejszej interpretacji mógł odnieść się wyłącznie do usług sklasyfikowanych pod symbolami wskazanymi we wniosku tj. 45.31.11-00.00 i 45.31.23-00.00, co jednak nie jest jednoznaczne ze stwierdzeniem prawidłowości takiej klasyfikacji.