Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu z... - Interpretacja - PP1-443-166/2005

Shutterstock
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.11.2005, sygn. PP1-443-166/2005, Izba Skarbowa w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
RO/443/91/1/2005, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia Przedsiębiorstwa "B." spółka z o.o. na postanowienie Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 16.09.2005 r., znak: RO/443/91/1/2005 w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach odmawia zmiany udzielonej interpretacji.

Wnioskiem z dnia 13.05.2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 25.07.2005 r. Przedsiębiorstwo "B." spółka z o.o. zwróciło się do Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

    Wnioskodawca realizuje inwestycje współfinansowane ze środków unijnych (Phare, ISPA). Kontrakty zawierane są z wykonawcami w walucie EURO a faktury sporządzane w PLN, po przeliczeniu EURO wg średniego kursu ogłoszonego przez NBP z dnia wystawienia faktury. Rozliczenie za wykonane roboty dokonywane jest po kursie z dnia zapłaty. Istnieją dwie klauzule dotyczące płatności:
  1. płatność dokonywana jest w PLN wg kursu EURO z dnia dokonania płatności przez Inwestora. Na różnicę powstałą między kwotą wynikającą z faktury a kwotą zapłaty wystawiona zostaje faktura korygująca zwiększająca lub zmniejszająca podstawę podatku dochodowego od osób prawnych i obrót do VAT.
  2. płatność dokonywana jest w EURO na konto bankowe otwarte w PLN i przeliczana wg kursu banku Zamawiającego z dnia dokonania płatności. Zamawiający płaci Spółce podatek VAT w całości z wystawionych faktur, natomiast kwotę netto przeliczoną wg kursu banku Zamawiającego z dnia zapłaty. W tej sytuacji Przedsiębiorstwo podatku VAT nie koryguje, natomiast z wartości netto różnice ujemne nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, a dodatnie zwiększają przychód do opodatkowania (ewidencjonowane na kontach pozostałych przychodów i kosztów operacyjnych, a nie sprzedaży budowlano - montażowej).

Podatnik zwrócił się z zapytaniem dotyczącym prawidłowego dokumentowania i rozliczania transakcji dla celów podatku od towarów i usług, w zależności od zawartych w umowach klauzul płatności.

W dniu 16.09.2005 r. Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie, znak: RO-443/91/1/2005, w którym stwierdził, iż przedstawione przez Stronę stanowisko nie jest właściwe, nie ma, bowiem podstaw do dokonywania korekt faktur. Przepisy § 16 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) enumeratywnie wyliczają sytuacje, w których można wystawić fakturę korygującą i nie ma wśród nich przypadku różnic w kwotach wynikających ze zmiany kursu walut, o które pyta Podatnik.

Na powyższe postanowienie w sprawie udzielonej interpretacji Przedsiębiorstwo "B." złożyło zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach.

Wydanej interpretacji zarzucono, iż organ podatkowy dokonał nieprawidłowego rozstrzygnięcia w sprawie uznając, iż w przypadku, gdy płatność jest dokonywana w PLN po określonym w kontrakcie kursie przeliczeniowym wówczas Podatnik nie ma prawa do wystawienia faktury korygującej, pomimo, iż kwota faktycznie otrzymana od inwestora różni się od kwoty wykazanej na fakturze VAT.

Powołano się przy tym na posiadane interpretacje Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 10.08.2004r., znak: US72/RPP1-314/2004/AR oraz z dnia 23.11.2004 r., znak: US72/RPP1/443-666/2004/IS, z których wynika, że w przypadku, gdy płatności dokonywane są w złotych, po określonym w kontrakcie kursie przeliczeniowym, wówczas zachodzi konieczność wystawienia faktury korygującej.

Po przeanalizowaniu zgromadzonego w przedmiotowej sprawie materiału dowodowego - Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, że brak jest podstaw do zmiany postanowienia Naczelnika Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach.

Zarzut, iż Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego błędnie uznał, że Przedsiębiorstwo nie ma prawa do wystawiania faktur korygujący jest bezzasadny.

    W myśl § 16 i § 17 rozporządzenia Ministra Finansów dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) fakturę korygującą wystawia się, gdy:
  • po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy,
  • w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy,
  • zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat podlegających opodatkowaniu,
  • po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce, kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

W opisanym przez Spółkę stanie faktycznym nie zachodzi żadna z w/w okoliczności. Jak wynika z treści pisma, kontrakty zawierane były w EURO i kwota wyrażona tą jednostką monetarną stanowi cenę świadczonych usług. Sposób przeliczenia kwot EURO wynikających z kontraktów pozostaje przedmiotem swobodnej umowy stron. Zgodnie z umowami zawieranymi przez "B." rozliczenie za wykonane roboty dokonywane jest po kursie EURO z dnia zapłaty a faktury sporządzane są wg średniego kursu ogłoszonego przez NBP z dnia wystawienia faktury. Jeżeli w okresie pomiędzy wystawieniem faktury, a terminem płatności nastąpi zmiana kursu waluty, pozostaje to bez wpływu na wartość ceny usługi, którą stanowi podana w kontrakcie kwota EURO przez cały okres realizacji kontraktu nieulegająca zmianie.

Należy zwrócić uwagę na zapis § 9 ust. 6 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. stanowiący, iż kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze. Przepis ten umożliwia, w przypadku kontraktów zawieranych w walutach innych niż złoty polski, wystawianie faktur VAT zawierających cenę netto wyrażoną w walucie wynikającej z kontraktu oraz kwotę podatku VAT w PLN.

    W zależności od tego czy faktura wystawiona zostaje w terminie, w którym podatnik był obowiązany do jej wystawienia czy też nie, kursem dokonania przeliczenia waluty będzie kurs waluty z dnia wystawienia faktury albo z dnia powstania obowiązku podatkowego:
  1. zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia,
  2. zgodnie z § 37 ust. 3 rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 r. w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Przepis § 15 ust. 1 w/w rozporządzenia z dnia 25 maja 2005 r. stanowi, iż w przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego jednakże nie wcześniej niż 30 dnia przed jego powstaniem (ust. 2).

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi i najpóźniej w tym dniu podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury. Kwoty wynikające z faktur VAT wystawionych w sposób zgodny z powyższymi przepisami, winny zostać następnie zadeklarowane w deklaracjach podatkowych składanych dla potrzeb podatku od towarów i usług, a kwota podatku VAT stanowić będzie podatek należny. Późniejsza wyższa bądź niższa zapłata niemająca związku ze zmianą ceny usługi (wyrażonej w EURO) nie powoduje korygowania podatku VAT ustalonego na podstawie faktur wystawionych w sposób zgodny z przepisami prawa.

Zauważyć jeszcze należy, że będące w posiadaniu Podatnika odpowiedzi Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 10.08.2004 r. udzielone zostały w innej sprawie, dla innego podmiotu gospodarczego i dlatego nie mogą stanowić dowodu w niniejszej sprawie.

W związku z powyższym rozstrzygnięto jak w sentencji.

Izba Skarbowa w Kielcach