Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity... - Interpretacja - U.S.I-2/443/13/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 02.05.2005, sygn. U.S.I-2/443/13/2005, Urząd Skarbowy w Kolbuszowej

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kolbuszowej działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ), art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13.04.2005 r. jest prawidłowe i można stosować stawkę w wysokości 7 % w podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług polegających na wykonywaniu robót remontowo-budowlanych na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcą w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych pod symbolami:

  1. 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
  2. 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  3. ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,oraz budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):
  1. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
  2. budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych pod warunkiem, że przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest usługa remontowo-budowlana i faktura VAT dokumentująca przedmiotową transakcję będzie zawierać jedną pozycję obejmującą całość wykonywanych robót wraz z wykorzystanymi materiałami własnymi, z przywołaniem odpowiedniego kodu PKOB, wskazującego na związek świadczonych usług z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami zbiorowego zamieszkania.

W dniu 13.04.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego. W przedmiotowym wniosku Pan W T zwraca się z zapytaniem o zajęcie stanowiska w następującej sprawie:

"Prowadzę firmę handlowo-usługową zajmującą się sprzedażą stolarki budowlanej z jednoczesnym świadczeniem usług w zakresie jej montażu i wymiany, zgodnie z zaświadczeniem o wpisie do działalności gospodarczej z dnia 2004/12/10. Czy w związku z tym mogę stosować obniżoną do 7 % stawkę podatku VAT w odniesieniu do ww. usług wraz z materiałami niezbędnymi do wykonywania usług, zleconych przez nabywców w budynkach mieszkalnych? Według mnie - jeżeli klient zleca mi usługę remontową w swoim mieszkaniu całościowo tzn. wykonanie prac wraz z moimi materiałami, to zgodnie z Dz. U. Nr 54, poz. 535 z dnia 11.03.2004 r. powinienem wystawić klientowi fakturę VAT wg stawki 7 % przy powołaniu się na właściwy kod PKOB: 111 lub 112, co oznacza, że usługa jak i materiały byłyby objęte stawką VAT 7 %. Nie produkuję okien PCV AL i drewna. Zajmuję się sprzedażą okien wyprodukowanych w innych firmach (producentów), oraz montuję zakupioną u mnie stolarkę budowlaną".

Tut. organ podatkowy ustalił, że w ww. sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa ani też postępowanie przed Sądem Administracyjnym.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę 7 % w podatku od towarów i usług w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Natomiast w myśl art. 146 ust. 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Z kolei zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych jako:

  1. 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
  2. 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  3. ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy obniża się do wysokości 7 % dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Pod pozycją 20 załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia zostały wymienione usługi budowy, remontu i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):

    1)
  1. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
  2. budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych .

W świetle powyższego, stwierdzić należy, że stawkę w wysokości 7 % w podatku od towarów i usług można stosować w przypadku świadczenia usług polegających na wykonywaniu robót remontowo-budowlanych na podstawie umowy zawartej ze zleceniodawcą w odniesieniu do budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych pod symbolami:

  1. 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
  2. 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
  3. ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,oraz budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):
  1. domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,
  2. budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych, pod warunkiem, że przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest usługa remontowo-budowlana i faktura VAT dokumentująca przedmiotową transakcję będzie zawierać jedną pozycję obejmującą całość wykonywanych robót wraz z wykorzystanymi materiałami własnymi, z przywołaniem odpowiedniego kodu PKOB, wskazującego na związek świadczonych usług z budownictwem mieszkaniowym oraz budynkami zbiorowego zamieszkania.

Jednocześnie należy zauważyć, że jeżeli przedmiotem umowy cywilnoprawnej jest sprzedaż stolarki budowlanej wraz z usługą jej montażu w obiektach budowlanych odbiorcy, a zatem w cenie dostawy wyrobu zawarta jest również usługa, to całość transakcji powinna być opodatkowana 22-procentową stawką podatku od towarów i usług. Jeżeli jednak usługa montażu stolarki budowlanej jest odrębnym elementem umowy, podatnik może dokonując dostawy przedmiotowych wyrobów w wystawionej przez siebie fakturze odrębnie wykazać obrót z tytułu dostawy opodatkowany 22-procentową stawką podatku VAT i odrębnie obrót za wykonaną usługę opodatkowaną przy spełnieniu warunków określonych w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług i § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) 7-procentową stawką podatku VAT.

Interpretacja niniejsza odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku i obowiązuje do czasu zmiany stanu prawnego, który był przedmiotem interpretacji.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Urząd Skarbowy w Kolbuszowej