Spółka zajmuje się dostarczaniem energii elektrycznej. Część odbiorców energii, z którymi Spółka podpisała umowy o dostarczanie energii elektrycznej ... - Interpretacja - 1471/NUR1/443-121/05/AB

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.05.2005, sygn. 1471/NUR1/443-121/05/AB, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Spółka zajmuje się dostarczaniem energii elektrycznej. Część odbiorców energii, z którymi Spółka podpisała umowy o dostarczanie energii elektrycznej pobiera energię niezgodnie z postanowieniami umowy, w tym:

z całkowitym lub częściowym pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego,

w wyniku dokonania w układzie pomiarowo-rozliczeniowym zmian lub uszkodzeń powodujących jego nieprawidłowe działanie.

Sposób określania opłat za nielegalny pobór energii elektrycznej został określony w rozdziale 7 Taryfy energii elektrycznej dla Spółki PKP Energetyka. W miesiącu styczniu 2005r. zostały stwierdzone u jednego z kontrahentów zmiany w instalacji elektrycznej umożliwiające pobieranie energii elektrycznej z pominięciem układu pomiarowo-rozliczeniowego. Zakład Spółki, który wykrył dokonane zmiany nie jest w stanie określić ilości pobranej nielegalnie energii elektrycznej, dlatego też nałożył na podmiot nielegalnie pobierający energię elektryczną opłatę za nielegalny pobór zgodnie z regulacjami Taryfy. Natomiast w przypadku nielegalnego poboru energii, przez podmioty, z którymi Spółka nie ma podpisanej umowy na dostarczanie energii elektrycznej, Zakłady Spółki nakładają opłaty za nielegalny pobór energii zgodnie z Taryfą w sposób ryczałtowy.

Zdaniem Spółki nakładanie opłat za nielegalny pobór energii nie podlega opodatkowaniu, a w konsekwencji nie ma możliwości określenia momentu powstania obowiązku podatkowego.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2004 Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z ust. 2 tegoż art. czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Natomiast zgodnie z art. 57 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. - Prawo energetyczne (Dz. U. 2003 Nr 153, poz. 1504 z późn. zm.) w razie nielegalnego pobierania paliw lub energii z sieci przedsiębiorstwo energetyczne pobiera opłaty za nielegalnie pobrane paliwo lub energię w wysokości określonej w taryfach lub dochodzi odszkodowania na zasadach ogólnych. Opłaty o których mowa wyżej, podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W związku z powyższym, czynnościami wymienionymi w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług są również dostawy energii, których pobieranie zostało dokonane m. in. w sposób opisany w stanie faktycznym przedstawionym przez Stronę, za które Spółka pobrała opłaty stanowiące formę odpłatności za pobraną w w/w sposób energię elektryczną.

W świetle powołanych wyżej przepisów opłaty za nielegalny pobór energii elektrycznej podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji na podstawie art. 106 w/w ustawy podatnik jest obowiązany wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Przy czym w opisanym stanie faktycznym za datę wykonania usługi należy uznać moment ustalenia faktu nielegalnego poboru energii.

W myśl art. 19 ust. 4 w/w ustawy jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie