Temat interpretacji
Zasady i tryb wystawiania faktur korygujących uregulowany zostały wprost w ramach przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktu, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz.971 z 2004r.) - zwanego dalej rozporządzeniem w sprawie faktur VAT.
Zgodnie z treścią §19 i §20 tegoż rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się w przypadku:- gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy o VAT,- zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych, o których mowa w art. 29 ust. 4 ustawy;- zwrotu nabywcy zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu,- gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury
Nabywca otrzymujący fakturę korygującą obowiązany jest, co do zasady, do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę korygującą otrzymał, ewentualnie w przypadku podatników rozliczających się kwartalnie, w rozliczeniu za kwartał.Praktyczny kontekst zacytowanego wyżej przepisu powoduje, iż podatnik zobowiązany jest do pomniejszenie podatku naliczonego o korygowaną różnicę, z tym jednak zastrzeżeniem, że jeżeli w danym okresie rozliczeniowym podatnik w ogóle nie wykazał kwoty podatku naliczonego, wartości wynikające z faktury korygującej należy wykazać ze znakiem ujemnym.
Stwierdzić zatem należy, iż ustawodawca, w ramach cytowanego przepisu rozporządzenia zobowiązuje nabywcę do skorygowania podatku naliczonego o wartość podatku nienależnie odliczonego w ramach faktury korygowanej, przy czym obowiązek ten winien zostać wypełniony w konkretnie wskazanym przez ustawodawcę terminie, tj. w rozliczeniu za miesiąc w którym nabywca otrzymał fakturę korygującą.W tym kontekście nie można zgodzić się ze stanowiskiem spółki, zgodnie z którym fakt, iż w danym okresie rozliczeniowym nie została wykonana żadna czynność podlegająca opodatkowaniu, miałby zwalniać z obowiązku rozliczenia takiej faktury korygującej.Podnoszony przez spółkę argument, iż w niniejszej sytuacji winien mieć zastosowanie przepis art.19 ust.4 ustawy z dnia 8.01.93r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (ustawa obowiązująca przed 1.05.2004r.) i analogiczny (w znacznej części) przepis art.86 ust.19 ustawy o VAT obowiązującej po tej dacie, w ocenie Naczelnika tut. Urzędu nie będzie miał zastosowania.
Zgodnie bowiem z treścią wspomnianego przepisu, jeżeli w okresie rozliczeniowym, podatnik nie wykonał czynności podlegającej opodatkowaniu, kwota podatku naliczonego podlega rozliczeniu w najbliższym okresie, w którym czynności te zostaną wykonane, a zatem podlegają przeniesieniu do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.Istotnym dla stosowania zarówno przepisu art.19 ust.4 ustawy o VAT z 08.01.93r., jak i art.86 ust.19 ustawy o VAT obowiązującej po dniu 1 maja 2004r. jest fakt, iż wspomniana norma zakłada możliwość rozliczenia w późniejszych okresach rozliczeniowych jedynie kwoty podatku naliczonego, a zatem odnosi się wyłącznie do pojęcia definiowanego expressis verbis w ramach przepisu art.19 ust.2 oraz art.86 ust.2 odpowiednio "starej" i "nowej" ustawy o VAT. Zgodnie bowiem z treścią wspomnianych przepisów poprzez kwotę podatku naliczonego rozumie się, co do zasady sumę kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, stąd też możliwość przeniesienia kwoty podatku do rozliczenia na następne okresy rozliczeniowe należy ograniczyć wyłącznie do wartości pozostających w zgodzie z cytowaną wyżej definicją.
Otrzymana faktura korygująca, odzwierciedla/dokumentuje w swojej treści wyłącznie korektę kwoty podatku naliczonego natomiast, co istotne sama w sobie nie dokumentuje czynności obejmującej nabycie towarów lub usług.Uwzględniając zatem treść wspomnianych przepisów należy skonstatować, iż obowiązek rozliczenia przedmiotowej faktury korygującej winien zostać wypełniony w rozliczeniu za miesiąc luty 2003r.