Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 86 ust. 3, 4 pkt 3 i 5, art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.05.2005 r., znak FK/33/2005 (data wpływu 16.05.2005 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług - Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.
W dniu 16.05.2005 r. Spółka złożyła do tut. organu podatkowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji zastosowania przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług przedstawiając następujący stan faktyczny - " W miesiącu styczniu 2005r. Spółka zakupiła nowy Autobus Mercedes-Benz Sprinter 416 CDI o 20 miejscach siedzących. Jednocześnie Spółka otrzymała wyciąg ze świadectwa homologacji dla kompletnych pojazdów, w którym ww. pojazd jest uznany jako samochód ciężarowy o 2 miejscach siedzących i ładowności pojazdu wynoszącej 2.315 kg. Ładowność ta jest wyższa niż minimalna dopuszczalna ładowność uprawniająca do odliczenia całości podatku należnego od dostawy towarów dla których podatnikiem jest nabywca, wynikająca ze wzoru przedstawionego w art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Zakupiony autobus powstał po konstrukcyjnym przystosowaniu samochodu ciężarowego. Na podstawie zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu oraz opinii rzeczoznawcy o stwierdzeniu faktu, że pojazd został poddany przebudowie na autobus z przeznaczeniem do przewozu osób został dokonany wpis do dowodu rejestracyjnego. W dowodzie rejestracyjnym pojazd ten figuruje jako autobus o 20 miejscach siedzących". Podatnik w załączeniu swojego pisma przedstawił kserokopię (potwierdzoną za zgodność z oryginałem) świadectwa homologacji na samochód Mercedes- Benz Sprinter 416 CDI po dokonaniu zmian konstrukcyjnych i przebudowie na autobus wydaną dnia 30.07.2004 r. dla tego samego typu pojazdu.
Pytanie podatnika - Spółka zwraca się z prośbą o pisemne potwierdzenie możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupu autobusu Mercedes-Benz Sprinter w pełnej wysokości oraz od zakupionego do tego autobusu paliwa". Podatnik w swoim wniosku przedstawił następujące stanowisko - " w związku z powyższym uważamy, że podatek naliczony od faktury VAT dotyczącej zakupu autobusu możemy odliczyć w pełnej wysokości. Uważamy też, że mamy prawo odliczyć podatek naliczony od zakupionego do tego autobusu paliwa".
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż wyliczona według wzoru:
- DŁ = 357 kg + n x 68 kg,
gdzie:
DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy
- kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł. Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od takiego nabycia, w ograniczonym zakresie. Na mocy ust. 5 tegoż artykułu, dopuszczalna ładowność pojazdów oraz miejsc (siedzeń), o której mowa wyżej, określona winna zostać na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania tego świadectwa, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się za samochody osobowe. Przepis ust. 4 pkt 3 powyższego artykułu wyłącza spod zastosowania ust. 3 pojazdy samochodowe do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym, wynika takie przeznaczenie.
Zgodnie z przepisem art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego , wynika że Spółka zakupiła autobus, który posiada świadectwo homologacji, na samochód Mercedes - Benz Sprinter 416 CDI po dokonaniu zmian konstrukcyjnych i przebudowie na autobus wydaną dnia 30.07.2004 r. dla tego samego typu pojazdu.
Zgodnie z cyt. przepisem art. 86 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług przepis art. 86 ust. 3 nie ma zastosowania do pojazdów samochodowych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z wyciągu ze świadectwa homologacji lub z odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji wynika takie przeznaczenie. Z przedstawionego przez Spółkę w załączeniu do wniosku świadectwa homologacji wynika, iż po przebudowie samochodu ciężarowego powstał autobus. Odwołując się do definicji autobusu - ustawa Prawo o ruchu drogowym z dnia 20.06.1997 r. (j. t. z dnia 7.03.2003 r. Dz. U. Nr 58, poz. 515) w art. 2 pkt 41 określa, iż autobus to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. O liczbie miejsc w pojeździe świadczą dołączone do wniosku następujące dokumenty - ocena techniczna dotycząca ustalenia parametrów po dokonaniu zmian Mercedes-Benz Sprinter 416 CDI, oraz opis zmian dokonanych w pojeździe (zał. do zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym) z których wynika liczba miejsc w pojeździe ( siedzących 20 + 3 stojace), zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu, opis zmian dokonanych w pojeździe - zał. do zaświadczenia o przeprowadzonym badaniu technicznym, opinię i orzeczenie rzeczoznawcy o stwierdzeniu faktu, że pojazd został poddany przebudowie na autobus z przeznaczeniem do przewozu osób, kopię dowodu rejestracyjnego.
Mając na uwadze powyższe należy uznać iż posiadany przez Spółkę pojazd, od chwili dokonania w nim zmian konstrukcyjnych jest autobusem, na który jak wynika z przedstawionych dokumentów jest wydane świadectwo homologacji. W związku z tym w świetle przytoczonych wyżej przepisów, oraz przytoczonej definicji autobusu Jednostce przysługuje odliczenie podatku naliczonego od zakupu ww. autobusu w pełnej wysokości, oraz przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego do niego paliwa.
Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług uznał, że stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.