Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 5 ust. ... - Interpretacja - IUS-II-443/21/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2005, sygn. IUS-II-443/21/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 5 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 19 ust. 13 pkt 4, art. 29 ust. 1, art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku Jednostki z dnia 16.02.2005r. znak L.dz. SKW-R 51/05, z datą wpływu do Urzędu Skarbowego 24.02.2005 r., uzupełnionego pismem z dnia 30.03.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego ? postanawia uznać stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 16.02.2005 r. skierowanym do Izby Skarbowej w Rzeszowie - przekazanym zgodnie z właściwością do załatwienia przez tut. Organ podatkowy, Jednostka zwróciła się z zapytaniem: czy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT należności czynszowe z tytułu najmu, dzierżawy nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa pozostających w trwałym zarządzie Jednostki w sytuacji, gdy zobowiązany z tyt. czynszu nie płaci ustalonych rat czynszowych, gdyż na ich poczet zaliczane są koszty remontu, które ponosi zobowiązany do płacenia czynszu (najemca).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Jednostka, jako trwały zarządca Skarbu Państwa posiada nieruchomości, które za zgodą organów nadzorujących wynajmuje lub dzierżawi innym podmiotom na podstawie zawartych z nimi umów najmu lub dzierżawy. W umowach strony ustaliły czynsz należny z tyt. realizacji umów. Jednakże ustalony czynsz nie jest pobierany ze względu na istnienie w umowach zapisu o kompensacie czynszu kosztami ponoszonymi przez najemcę lub dzierżawcę z tytułu remontów nieruchomości wynajmowanych lub dzierżawionych przez niego. W przypadku braku takiego zapisu strony umowy dokonują odliczeń należnego czynszu na podstawie dokonanych odrębnie porozumień.

Mając powyższe na uwadze, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

    1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
    2. eksport towarów,
    3. import towarów,
    4. wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
    5. wewnatrzwspólnotowa dostawa towarów.

W przepisie art. 8 ust. 1 ustawy zdefiniowano , iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Biorąc powyższe unormowania pod uwagę tut. Organ podatkowy stwierdza, iż opisane przez Jednostkę usługi najmu i dzierżawy wypełniają definicję usług o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i ze względu na ich odpłatny charakter będą podlegać ustawie o podatku od towarów i usług.

Podstawą opodatkowania w przypadku ww. usług stanowić będzie obrót, którym stosownie do postanowień art. 29 ust. 1 ustawy o VAT , jest kwota należna z tytułu sprzedaży , pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. W przypadku przedmiotowych usług najmu i dzierżawy kwotą należną będzie wartość opłat czynszowych ustalonych w umowach.

Obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług najmu i dzierżawy powstaje zgodnie z zapisami art. 19 ust. 13 pkt 4 z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Bez wpływu na sposób i zakres opodatkowania pozostaje w tym przypadku fakt odmiennego uregulowania formy zapłaty należności czynszowych poprzez zaliczenie na ich poczet kosztów remontów wynajmowanych lub dzierżawionych nieruchomości ponoszonych przez podmioty zobowiązane do płacenia czynszu.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy stwierdza , iż na podstawie przepisu art. 106 ust. 1 ustawy o VAT wykonanie ww. usług winno być potwierdzone fakturą.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie