Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust... - Interpretacja - PUS.II/443/25-2/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 11.04.2005, sygn. PUS.II/443/25-2/2005, Podkarpacki Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 86 ust. 1, art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Podatnika z dnia 20.01.2005 r. (bez znaku z datą wpływu 27.01.2005 r.), dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług w części dotyczącej, odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług i związaną z tym ewidencją kwot podatku naliczonego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko Podatnika zawarte w przedmiotowej sprawie za prawidłowe.

W dniu 27.01.2005 r. Podatnik w tut. Urzędzie złożył wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług. Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż Podatnik w ramach swojej działalności realizuje projekty finansowane ze środków otrzymanych z budżetu Unii Europejskiej. Projekty powyższe związane są zarówno z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług jak i zwolnionymi od tego podatku. Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii odliczania naliczonego podatku od towarów i usług związanego z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług i prowadzenia w tym celu "cząstkowych" rejestrów kwot podatku naliczonego związanych z konkretnymi projektami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie wyjaśnia, iż:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej ustawą, Podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie nabywanych towarów lub usług w zakresie w jakim nabywane towary czy też usługi wykorzystywane są przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Z pisma Podatnika wynika, iż w ramach działalności statutowej realizuje sfinansowane przez Wspólnotę Europejską, projekty (granty) związane równocześnie ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług jak również zwolnioną od tego podatku. Dlatego też uwzględniając powyższy przepis stwierdzić należy, iż odliczenie naliczonego podatku następować będzie "częściowo" tzn. w tej części (zakresie), w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności (projektów, grantów sfinansowanych z budżetu Unii Europejskiej) opodatkowanych podatkiem, z pominięciem tej części podatku od towarów i usług w jakiej towary te są związane z czynnościami zwolnionymi od podatku. Zgodnie natomiast z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Odnosząc powyższe do treści zapytania stwierdzić należy, iż Podatnik winien w prowadzonej ewidencji, uwzględniać między innymi, kwoty podatku naliczonego związane z czynnościami, w stosunku do których przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak również związanego z czynnościami w stosunku do których takie prawo mu nie przysługuje. Nie ma przeszkód aby Podatnik w ramach ewidencji o której mowa w art. 109 ust. 3, prowadził "cząstkowe" rejestry zakupów (związane z konkretnym projektem czy też grantem) o ile pozwalają one na prawidłowe określenie kwoty podatku naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Uwzględniając powyższe, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień 07.04.2005 r. i traci swoją ważność z dniem zmiany przepisów. Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 § 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie, ul. Geodetów 1. Zażalenie należy zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wnieść w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia za pośrednictwem organu, który jej wydał. Zażalenie winno zawierać zgodnie z art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej zarzuty, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Podkarpacki Urząd Skarbowy