Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14 lipca 2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 23 września 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości wystawienia faktury Vat
Stwierdzam, że
Stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego
UZASADNIENIE
Stan faktyczny: Wnioskodawca - podatnik podatku Vat - wynajmuje własny lokal użytkowy (który jest własnością wnioskodawcy i małżonka), w którym dotychczas prowadził działalność gospodarczą - innemu użytkownikowi - również podatnikowi podatku Vat. Przedmiotowym lokalem zarządza wspólnota mieszkaniowa do której wnosi opłaty m.in. za koszty zarządu, c o, zimną wodę, ścieki, fundusz remontowy. Opłaty te wnoszone są na podstawie "powiadomienia o zmianie opłat" - wspólnota nie wystawia faktury Vat. Opłaty czynszu są rozliczane osobno i nie wpływają na wysokość opłaty za najem lokalu. Ponieważ opłaty do wspólnoty wnioskodawca chce przerzucić na wynajmującego zapytuje, jakim dokumentem powinien go obciążyć. Zdaniem podatnika, na opłaty do wspólnoty mieszkaniowej powinien wystawić najemcy faktury Vat.
Ocena prawna stanu faktycznego
W myśl postanowień art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na podstawie art. 15 ust. 1 podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do treści art. 15 ust. 2 ustawy działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z zapisem art. 106 podatnicy o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę, stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
W myśl przepisu § 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 z późn. zm.) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.
Reasumując: Po przeanalizowaniu stanu faktycznego tutejszy Organ podatkowy wyraża przekonanie, że wnioskodawca będący podatnikiem podatku Vat ma obowiązek do wystawienia faktury Vat dla udokumentowania pobrania od najemcy lokalu użytkowego (będącego współwłasnością wnioskodawcy) opłat (za koszty zarządu, c o , zimną wodę, ścieki, fundusz remontowy) pomimo faktu, iż wspólnota mieszkaniowa, która zarządza lokalem nie wystawia faktury Vat a opłaty wnoszone są na konto wspólnoty na podstawie powiadomienia o zmianie opłat. Dla obowiązku fakturowania usług którymi wynajmujący obciąża najemcę bez znaczenia jest fakt, że nabycia usług nie dokumentują faktury. Wynajmujący jest nabywcą usług, których ciężar przenosi na najemcę i jako podatnik Vat obowiązany jest do udokumentowania tej czynności fakturą.
W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.