Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 05.09.2005 r. bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:
ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.
UZASADNIENIE
Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Strona jest podatnikiem podatku od towarów i usług produkującym w ramach prowadzonej działalności gospodarczej energię elektryczną w odnawialnym źródle energii. Od 1 października 2005 r. w myśl ustawy z dnia 4 marca 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 552) potwierdzeniem wytworzenia energii elektryczną w odnawialnym źródle energii jest świadectwo jej pochodzenia. Z uwagi na okoliczność, że prawa majątkowe wynikające ze świadectw
pochodzenia są zbywalne i stanowią towar giełdowy w rozumieniu ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych (Dz. U. Nr 103, poz. 1099 z późn. zm.) postawione pytanie dotyczy sposobu dokumentowania ich sprzedaży oraz właściwej dla niej stawki podatku od towarów i usług.
Zdaniem Strony sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia powinna być dokumentowana fakturami VAT z zastosowaniem 22% stawki podatku od towarów i usług.
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do przepisu art. 8 ust.1 w/w ustawy o VAT, przez świadczenie usług należy rozumieć każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7, w tym również m.in. przeniesienie praw
do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.
Prawa majątkowe stanowią wartości niematerialne i prawne.
W myśl art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 106 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Natomiast szczegółowe zasady dotyczące wystawiania faktur, danych które powinny zawierać, oraz sposobu i okresu ich przechowywania zostały uregulowane
w przepisach rozdziału 4 rozporządzenia z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 95 poz. 798 z późn. zm.).
Sprzedaż praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia zgodnie z art. 41 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia
zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.