Stan faktyczny: - Interpretacja - 1432/PP/P/440-186/14a/05/KC

shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.11.2005, sygn. 1432/PP/P/440-186/14a/05/KC, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, iż w dniu 01.08.2005r. w tutejszym urzędzie skarbowym zostało złożone zgłoszenie identyfikacyjne NIP-2, w celu nadania Spółce numeru identyfikacji podatkowej. W polu "data rozpoczęcia działalności gospodarczej" wpisano dzień 01.08.2005r. W chwili obecnej Strona chce zrezygnować ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) Do chwili obecnej podatnik nie wykonał czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT -tj. określonych w art. 5 ustawy.

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem wnioskodawcy do momentu nie wykonania jednej z czynności podlegającej opodatkowaniu Spółka ma prawo do złożenia rezygnacji ze zwolnienia w trybie art. 96 ust. 1 w związku z art. 113 ust. 4 i ust. 9 ustawy VAT.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- eksport towarów,
- import towarów,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 113 ust. 4 ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym zrezygnują ze zwolnienia, z tym, że w przypadku, o którym mowa w ust. 9, zawiadomienie musi nastąpić przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy.

Ust. 1 art. 113 stanowi, iż zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

Należy zaznaczyć, iż podatnik rozpoczynających wykonywanie czynności określonych w art.. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8.
Termin do dokonania rezygnacji ze zwolnienia w przypadku podatnika rozpoczynającego działalność w trakcie roku podatkowego jest terminem prawa materialnego, tzn. jest terminem nieprzywracalnym. Zatem jeżeli podatnik takiego oświadczenia o rezygnacji nie złoży, a rozpocznie wykonywanie czynności określonych w art. 5 ustawy, podatnikiem VAT stanie się dopiero w momencie, gdy przekroczy kwotę 10.000euro.

Ponieważ Spółka nie rozpoczęła wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tj. określonych w art. 5 ustawy może zrezygnować ze zwolnienia pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu o tym zamiarze, przed początkiem miesiąca, w którym rezygnuje ze zwolnienia.

Należy podkreślić, iż zwolnienie określone w art. 113 ust. 1 i 9 nie ma zastosowania do czynności wymienionych w art. 113 ust. 13 cytowanej ustawy.
Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dniu złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa.
Na niniejsze postanowienie Służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany, w terminie 7 dni od dnia doręczenia.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany