Temat interpretacji
Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku z 28 lipca 2005 r. (data wpływu do Urzędu 8 sierpnia 2005 r.). w zakresie:
- uznania prawa do odliczenia podatku od towarów i usług przy zakupie wierzytelności,
- uznania prawa do odliczenia podatku od towarów i usług przy przedterminowym wykupie przedmiotu leasingu
Z przedstawionego we wniosku stanowiska wynika, że po utracie przedmiotu leasingu wydatki poniesione z tytułu jego wykupu będą stanowić:
1. zakup wierzytelności od którego będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w podatku od towarów i usług,
2. jeżeli nie będzie to zakup wierzytelności, to i tak będzie to koszt uzyskania przychodu i będzie z tego tytułu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w podatku od towarów i usług.
Odnosząc się do powyższej kwestii Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew przedstawia, co następuje:
Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535) , w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Mając na uwadze stanowisko przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązującym w tym zakresie stan prawny, należy uznać, iż wykup przedmiotu leasingu nie jest zakupem wierzytelności oraz nie stanowi kosztów uzyskania przychodu (co potwierdza również postanowienie z dnia 30.09.05 r. znak IX-005/354/Z/K/05). ZatemPodatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktury wykupu przedmiotu
leasingu.
Wobec powyższego, orzeczono jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.