Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 07.02.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie wykazania w deklaracji VAT-7 eksportu towarów w rozumieniu ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)ze stawką 0% w sytuacji, gdy wydanie towaru nastąpiło w miesiącu wrześniu 2004 r. i w tym miesiącu została wystawiona faktura, natomiast dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty Spółka otrzymała w miesiącu styczniu 2005 r. ze stemplem urzędu celnego wyjścia ze stycznia 2005 r. - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07.02.2005 r. Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.
Sp. z o.o. dokonała wysyłki wody mineralnej dla kontrahentów z USA w miesiącu wrześniu 2004 r. Sprzedaż ta nie została ujęta w deklaracji VAT -7 za miesiąc wrzesień 2004 r. gdyż brak było z urzędów celnych wyjścia dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Ponieważ do dnia 25 listopada 2004 r. Spółka nie posiadała w/w dokumentów wykazała sprzedaż dla kontrahentów zagranicznych jako sprzedaż krajową wg stawki 22% i złożyła korektę deklaracji VAT za miesiąc wrzesień 2004 r.
W tym czasie Spółka prowadziła starania mające na celu odzyskanie dokumentów SAD 3, które zaginęły w urzędach celnych w Niemczech i Holandii. W dniu 31 stycznia 2005 r. Spółka otrzymała dokumenty SAD z potwierdzeniem wywozu towarów poza terytorium Wspólnoty, na których umieszczono datę wywozu 18 styczeń 2005 r.
Pytanie Spółki dotyczy miesiąca w którym należy wykazać w deklaracji VAT-7 eksport towarów ze stawką 0% w sytuacji, gdy wydanie towaru nastąpiło w miesiącu wrześniu 2004 r. i w tym miesiącu została wystawiona faktura, natomiast dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty Spółka otrzymała w miesiącu styczniu 2005 r. ze stemplem urzędu celnego wyjścia ze stycznia 2005 r.
Zdaniem Spółki otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty upoważnia do wystawienia faktur korygujących i złożenia korekty deklaracji V ATŹ7 za miesiąc w którym wykazana została dostawa jako krajowa. Jednocześnie - zdaniem Spółki - z uwagi na fakt, że na dokumentach SAD widnieje data 18 styczeń 2005 r. korektę należy wykazać w deklaracji za miesiąc styczeń 2005 r.
W myśl art. 2 pkt 8 ustawy o VAT eksportem towarów jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
a) dostawcę lub w jego imieniu, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.
W eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje - zgodnie z art. 19 ust. 6 ustawy o VAT - z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Przepis art. 41 ust. 7 ustawy o VAT przesuwa moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku nieotrzymania dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.
Potwierdzenie przez urząd celny wyjścia wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty w miesiącu styczniu 2005 r. i otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w dniu 31 stycznia 2005 r. uprawnia Spółkę do wykazania w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc eksportu towaru ze stawką 0%.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.