Temat interpretacji
W dniu 22.09.2005r. do Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Pana o wydanie wiążącej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku VAT.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan od 01.06.1993r. działalność gospodarczą na imię obojga małżonków. Zapytanie dotyczy zmiany formy prawnej działalności gospodarczej prowadzonej na podstawie wpisu do ewidencji na imię obojga małżonków, zarejestrowanej dla celów VAT na Pana. W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 02.07.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807), działalność gospodarcza dotychczas prowadzona przez małżonków na nazwisko jednego małżonka podlega likwidacji i od dnia 01.01.2006r. podlega rejestracji dla celów podatkowych jako spółka cywilna. W tym celu podjął już Pan wraz z małżonką konkretne działania takie jak: dokonanie wpisów do ewidencji działalności gospodarczej przez każdego z małżonków, zawarcie umowy spółki cywilnej i ustalenie, że wycena wniesionych udziałów nastąpi według stanu na dzień 31.12.2005r. Zgłoszenie NIP-2 i VAT-R dla spółki cywilnej zostanie złożone w grudniu 2005r.
W związku z powyższym stanem faktycznym zapytuje Pan, czy ma Pan obowiązek sporządzenia remanentu likwidacyjnego dla potrzeb podatku VAT i zapłaty z tego tytułu podatku należnego.
Zdaniem Pana, podmiot w formie spółki cywilnej jako następca prawny, jest kontynuatorem wcześniejszej działalności na imię obojga małżonków i w takim wypadku nie ma obowiązku sporządzania remanentu likwidacyjnego.
Odnosząc się do przedstawionego wyżej stanu faktycznego tutejszy Organ stwierdza, że: Wnioskodawca wraz z małżonką zamierzają z dniem 31.12.2005r. zlikwidować działalność gospodarczą dotychczas prowadzoną przez małżonków na nazwisko jednego z nich. Zarejestrowanym podatnikiem VAT była zatem osoba fizyczna. Następnie od dnia 01.01.2006r. mają zamiar prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. W sytuacji, gdy małżonkowie zdecydują się na zawiązanie spółki cywilnej - bedzie to odrębny podmiot od działającego dotychczas - małżonków (formalnie osoby fizycznej).
Stosownie do art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 13.10.1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej (NIP). W świetle tej ustawy, NIP osoby fizycznej prowadzącej dotąd działalność gospodarczą nie przechodzi na nowo powstałą spółkę cywilną. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym mamy do czynienia z dwoma odrębnymi podatnikami - osobą fizyczną, która zaprzestanie prowadzenia działalności oraz jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej (spółką cywilną), która podlega obowiązkowi ewidencyjnemu.
Jeżeli spółka nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 113 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), to stosownie do art. 96 ust. 1 tej ustawy jest zobowiązana przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne.
Ponieważ nastąpi zaprzestanie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu działalności prowadzonej przez oboje małżonków na nazwisko jednego z nich i powstanie z dniem 01.01.2006r. spółka cywilna, to w tym stanie faktycznym będzie miał zastosowanie art. 14 ustawy o podatku VAT tzn. powstanie obowiązek opodatkowania remanentu likwidacyjnego.
Zgodnie z art. 14 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:
1) rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
2) zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.
Zgodnie z art. 14 ust. 5 cytowanej ustawy, podatnik winien sporządzić spis z natury w terminie 14 dni, licząc od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, a następnie w terminie 7 dni zawiadomić o dokonanym spisie z natury, o ustalonej wartości i o kwocie podatku należnego naczelnika urzędu skarbowego.
Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług od remanentu likwidacyjnego powstaje w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później niż 14 dnia, licząc od dnia rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, stosownie do art. 14 ust. 6 ustawy o VAT.
Do rozliczenia podatku od towarów i usług objętych spisem z natury stosuje się art. 99 ustawy o VAT, w myśl art. 14 ust. 10 cyt. ustawy o VAT.